Zrušte euro navrhuje nositel Nobelovy ceny, který kdysi euro podporoval

Nezařazené

Vůdčí ekonom, který kdysi argumentoval za vytvoření eura, teď tvrdí, že od jednotné měny by se mělo upustit, jelikož živí nezaměstnanost a rozděluje Evropu. Ve čtvrtek nositel Nobelovy ceny za ekonomii odvolává svou podporu euru se slovy, že vytvořilo „ztracenou generaci“ nezaměstnané mládeže a mělo by se zrušit. Sir Christopher Pissarides, kdysi býval klíčovým prosazovatelem jednotné měny, ale ve čtvrtek euro obvinil, že „rozděluje Evropu“, a říká, že je třeba akcí k „obnovení evropské věrohodnosti na mezinárodních trzích“ a k obnovení „důvěry evropských národů, kterou kdysi mívaly jeden k druhému,“ tvrdí Daily Mail.

Profesor Pissarides při promluvě na London School of Economics, kde učí, říká: „Euro by se mělo buď řádným způsobem demontovat, nebo by vůdčí členové měli tak rychle, jak je to jen možné, udělat nezbytné věci k tomu, aby bylo přívětivé i k růstu a zaměstnanosti.

Ekonomiky eurozóny v letošním třetím čtvrtletí rostly jen o 0,1 procenta v porovnání s 0,8 procenta v Británii a 0,9 procenta v USA. Foto: Alamy

„Nedostaneme se nikam, když se budeme jen hrabat v současné linii ad hoc rozhodnutí a nekonzistentních politik improvizované záchrany z dluhů.

Nové triko na naše eshopu

„V současnosti protlačovaná politika udržení eura stojí Evropu pracovní místa a vytváří ztracenou generaci vzdělaných mladých lidí. To není tím, co otcové zakladatelé slibovali.“

Tento britských ekonom původem z Kypru, který v roce 2010 dostal Nobelovu cenu, mluví pár dnů poté, kdy Christine Lagarde, šéfová Mezinárodního měnového fondu, vyhlásila, že krize eurozóny zdaleka není za námi.

Ekonomiky eurozóny v letošním třetím čtvrtletí rostly jen o 0,1 procenta v porovnání s 0,8 procenta v Británii a 0,9 procenta v USA.

Nezaměstnanost uvnitř oblasti jednotné měny teď obnáší 12,1 procenta, což znamená více než 19 milionů lidí bez práce. Někteří ekonomové argumentují, že Evropa nemůže uvést v život politiky potřebné k rozběhu růstu a k vytváření pracovních míst kvůli ohromné rozmanitosti ekonomik po celém regionu.

Němečtí daňoví poplatníci nejsou ochotni platit pomoc hroutícím se ekonomikám, jako je ta řecká nebo španělská, zatímco s finanční krizí se potýká už i Francie.

Profesor Pissarides při vysvětlování, proč si dal tolika práce přesvědčit Kypr, aby se v roce 2008 přidal k jednotné měně, říká: „Byl jsem té myšlence zcela oddán.“

„Tehdy vypadalo euro jako ohromný nápad. Teď nám to ale vybuchlo do tváře. Brzdí to růst i tvorbu pracovních míst a Evropu to rozděluje. Současná situace je neudržitelná.“

Profesor Pissarides, 65, je řádným profesorem ekonomie na LSE a předsedou jejího nového Centra makroekonomiky. V červnu byl pasován na rytíře.

Překlad: Miroslav Pavlíček pro reformy.cz Zdroj: telegraph.co.uk

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
20 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments