Žluté vesty plánují demonstraci v den prvních narozenin tohoto hnutí

Evropská Unie, POLITIKA

K oslavě prvního výročí tohoto protestního hnutí vyzvali organizátoři Žlutých vest francouzskou veřejnost, aby se nadcházející sobotu shromáždila na pařížském Champs-Elysees.

Na Facebooku svolávaná akce zvaná Akce 53 – narozeniny Žlutých vest na Champs-Elysees má už 5 000 registrovaných účastníků a 6 500, kteří o ní projevili zájem, hlásí BFMTV.

V úterý Thierry Paul Valette, spoluzakladatel kolektivu Občané Žlutých vest, poslal žádost o uspořádání demonstrace na prefekturu pařížské policie, ale ve skutečnosti si myslí, že úřady budou jakýmkoliv procesím na Champs-Elysee odporovat, protože tam jsou od března jakékoliv demonstrace zakázány.

Ale ať si úřady říkají, co chtějí, Valette tvrdí, že Žluté vesty nemají v úmyslu odepřít si své „zákonné právo“ demonstrovat.

Policejní prefektura už odmítla trasu procesí navrženou Priscillia Ludosky, Faouzi Lellouche a právníkem Davidem Libeskindem – kdy všichni tito jsou vůdčími aktivisty tohoto hnutí.

„Perimetry zákazu demonstrací definované prefektovým dekretem se značně rozšíří na centrum, západní a východní břeh metropole,“ napsala policejní prefektura, kdy aktivisty vybízí, aby navrhli alternativní trasy s „umístěním rozpuštění na východě Paříže.“

V reakci na prohlášení prefektury řekl Libeskind reportérům AFP: „Vyhlásil jsem akci se zajištěným průběhem. Když nás zakazují, tak se tím vystavují vzniku divokých akcí, které se zvrtnou do ošklivého průběhu.“

Protesty Žlutých vest poprvé vypukly 17. listopadu 2018 v reakci na navržené zvýšení daně z paliv vládou Emmanuela Macrona. Ač Macron rychle navrženou daň zrušil, tak velké i malé protesty probíhaly i v 52 následujících týdnech.

Podle francouzského ministerstva vnitra, bylo při těchto protestech zraněno 2 500 lidí spolu s 1 800 policisty. Aktivisté říkají, že 24 protestujících přišlo o oko a pět přišlo o ruku.

Toto protestní hnutí od svého vypuknutí před rokem mělo na francouzskou společnost dost přetvářející vliv.

Tips? Follow Arthur Lyons 

By Arthur Lyons 14 November 2019

Zdroj: https://voiceofeurope.com/2019/11/france-yellow-vests-plan-demonstrations-for-the-protest-movements-first-birthday/

Sdílejte přátelům

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments