Zhoubné nádory na krabičky cigaret? To raději fotky politiků

Nezařazené

Bojují proti kouření, ale daně jim nesmrdí. Tabákové firmy jsou bohaté, ale podstatně víc peněz dostanou z tabáku vlády. Chcete kouření znechutit? Pak lepší, než krabička s nádorem, je krabička s politiky.

Když jsem si aktuálně přečetl úchvatné závěry studie ve věci spotřebitelských úvěrů, ze kterých vyplynulo, že drtivá většina lidí nejenže nečte smlouvy, ale když už si je přečte, tak jim nerozumí a přesto je podepíše a pak se diví, nedělám si žádné iluze o tom, že by tatáž skupina lidí byť jen náznakem dokázala odpovědět na otázku, kolik zaplatí státu za litr benzínu, nafty, nebo krabičku cigaret.

Řekněme, že průměrná cena krabičky u nás je dnes 66,- Kč (fajnšmekři, teď neohrnujte nos – a baliči tabáku, nesmějte se). Víte, kolik z této částky zaplatíte ze svých, již jednou daní z příjmu zdaněných, peněz do státní pokladny? Na spotřební dani je to 42,- Kč a na DPH dalších 11,- Kč. Ano, když si koupíte krabičku cigaret za 66,- Kč, odevzdáte z toho 53,- Kč státu.

Málokdy na někoho zabírá restrikce a perzekuce. Když chcete nějakou změnu, je vždy lepší snaha o pozitivní motivaci, než nějaké příkazy a k tomu vyhrožování, že když ty příkazy nebudete dodržovat, tak dostanete flastr. Například krabička cigaret v Austrálii nyní vypadá jak příručka pro medika. Prý proto, aby svým vzhledem odpuzovala kuřáky a zejména mladým lidem znechutila okamžik, kdy si jí chtějí koupit. U nás chce něco podobného prosadit Boris Šťastný z ODS. Přitom jde o další ukázkovou diskriminaci nějakého segmentu na trhu. Pokud mají cigarety neblahý vliv na zdraví a je ochraňovatelsky nutné to sdělit lidem, protože jsou podle politiků blbí a sami to nevědí, pak buďme féroví, nediskriminujme a označme tak všechno, co škodí podobně. Mrskněme fotku tukem obrostlého srdce z patologie, záběry prasklé cévy v mozku, nebo kilogramy lidského tuku, přes které se musí dostat operatér při nějakém zákroku, na hamburgery, slazené nápoje, brambůrky, nebo na obaly předsmažených a zmrazených jídel. Pokračovat pak můžeme samolepkami na všechna auta, kuchyňské nože, čínské jídelní tyčky, nebo kružítka pro školáky. Vždyť i jejich špatné, byť dobrovolné, užívání, může způsobit a také způsobuje poškození zdraví i smrt a to mnohdy nejen jejich uživatele.

Žádný zákon ještě nikdy neudělal z blbce chytrého, nebo z neznalého věci znalého. Proto mám jeden pozitivní návrh ve věci cigaret, protože na prachy z vlastní peněženky slyší skoro každý. Navrhuji dát místo fotek lidských orgánů na krabičky cigaret (myšleno u nás, jinde ať si dam dají ty dvoje) naše politiky. Mě osobně odradí od koupě další krabičky daleko víc představa, že z každé krabičky politici prožerou a oknem při dalším přerozdělování vyhodí 53,- Kč, než že bych jako jeden z milionu mohl mít po dobrovolném kouření cigaret nádor hrtanu.

cigarety.png
 

AKTUÁLNĚ NABÍZÍM TAKÉ ČLÁNEK:
Kandelábry zůstaly prázdné po roce 1989 a zůstanou i teď. Slábneme

.

František Matějka vyšlo na:

Zhoubné nádory na krabičky cigaret? To raději fotky politiků

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments