Zemřela Margaret Thatcherová. Železné lady bylo 87 let

Nezařazené

“Mark a Carol Thatcherovi s velkým zármutkem oznamují, že jejich matka – baronka Thatcherová – dnes ráno zemřela,” citoval server BBC jejího mluvčího Lorda Bella.

Margaret Hilda Thatcherová, baronka Thatcherová, nepřechýleně Thatcher, LG, OM, PC, FRS (roz. Robertsová; 13. října 1925 Grantham – 8. dubna 2013 (87 let)), byla britská politička, bývalá předsedkyně britské vlády (Prime Minister) a Konzervativní strany. Díky svojí nekompromisnosti a rozhodnosti získala přezdívku Železná lady (Iron Lady).

Do aktivní politiky se Thatcherová zapojila v 50. letech 20. století. V roce 1959 byla zvolena do Dolní sněmovny jako poslankyně za britskou Konzervativní stranu. Následně působila v několika konzervativních vládách. V roce 1974 podrobila svou stranu po prohraných volbách kritice a byla následně zvolena její předsedkyní. V roce 1979 se Thatcherová stala po předčasných volbách ministerskou předsedkyní, kterou zůstala více než jedenáct let až do roku 1990. Po skončení politické kariéry se stala členkou Sněmovny lordů, avšak v současnosti se již kvůli vážné nemoci jejích zasedání neúčastní.

Ve svém působení v čele britských vlád po dobu tří volebních období prosazovala konzervativní hodnoty spojené s ekonomickým liberalismem, politiku nízkých daní, omezování imigrace a vlivu odborů a také silnou a samostatnou zahraniční politiku Spojeného království Velké Británie a Severního Irska.

Moc jsme toho od ní nestihli přeložit. Pomozte nám s překlady dalších videí:

.

Je nám líto, že baronka umřela zrovna v době naší literární soutěže, která nese její jméno. Více info zde.

 

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments