Že by zástupná válka už překročila hranici? Houthiové se údajně se Saúdy střetli u Najranu

Nezařazené

Dnes už jsme referovali, že místní milice v klíčovém jemenském přístavním městě Aden chytily dva íránské důstojníky podezřelé z pomoci Houthijským rebelům v boji o kontrolu nad tímto městem, kde jsou bojovníci pořád ještě loajální k presidentu Hadimu odhodlaní odrazit postupující Houthie i přes příchod humanitární krize a zprávy o tom, že tyto šiítské milice mají v hledáčku místní pobočku jemenské centrální banky umístěné ve čtvrti Kráter z tohoto města.

Teď zprávy naznačují, že Houthiové bojují se saúdskými silami u Najranu, kde někteří tvrdí, že rebelové zabrali saúdské postavení, což kdyby byla pravda, tak by to vypadalo jako příznak eskalace konfliktu, která by naznačovala, že Houthiové jsou ochotni přenést boje k Saúdům na jejich vlastní trávník.

Teď už přichází i zprávy, že dělostřelba Houthiů zabila tři Saúdy. Od Bloomberg:

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

Minometný útok rebelů Houthi z Jemenu vypálený do Saúdské Arábie zabil 3 saúdské vojáky a 2 další zranil, ohlásila státem vedená saúdská tisková agentura citující neidentifikovaného činitele.

Tohle představuje buď dost drzý manévr Houthiů, aby demonstrovali, že nejlepší obranou je opravdu dobrý útok, nebo by se snad jistá míra „útočného“ chování rebelů hodila  jako velice užitečná k ospravedlnění saúdské boty spočinuvší na jemenské půdě. Nebo možná tahle událost, která prosákla v sobotu, naznačuje, že šíitští rebelové jsou sebevědomější v předpokladu, že jejich předpokládaný mecenáš bude ochoten odstranit tu „zástupnost“ z prozatím „zástupné války“.

Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček

Zdroj: zerohedge.com

Čtěte také:

Sdílejte přátelům

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments