Že by byl odchod Itálie z EU možný? Nový průzkum to naznačuje

EKONOMIKA, Evropská Unie

Byl by v blízké budoucnosti možný Italexit z Evropské unie? Nový průzkum naznačuje, že je to zřetelná možnost.

S tím, jak se v Bruselu táhnout vypjatá jednání o pomoci zemím postiženým pandemií koronaviru (COVID-19), tak v mnoha zemích narůstají sentimenty proti EU. Zvláště zřetelné je to v Itálii, která je touto krizí nejvíce postiženým členem bloku.

Belgie, Francie, Řecko, Irsko, Itálie, Lucembursko, Portugalsko, Slovinsko a Španělsko tlačí na vydání tzv. „korona-bondů“, které by rozprostřely dluh mezi všechny země tohoto bloku. Avšak „Šetrná čtyřka“ – Rakousko, Finsko, Německo a Holandsko – tento návrh odmítají a vyzvaly k aktivaci Evropského stabilizačního mechanismu, který by měl členským státům umožnit brát si půjčky ve formě dluhopisů u Evropské centrální banky.

Největší zklamání v celé EU je teď v Itálii a nové průzkumu ukazují, že Italové už toho mají dost, když vidí neodpovídající opatření tohoto bloku v reakci na krizi. 49% Italů teď upřednostňuje úplný odchod z EU a Eurozóny, ukazuje průzkum vedený tento měsíc Institutem Tecne, o kterém referuje Express. To představuje 20% nárůst oproti stavu před 18 měsíci, kdy takový průzkum proběhl naposledy.

I další nedávný průzkum vedený Temometro zjistil, že skoro 40% Italů upřednostňuje, jak odchod z EU, tak z Eurozóny, což naznačuje, že průzkum Tecne je přesný, jak o tom referuje Il Sussidiario.

Průzkum Tecne zaznamenal, že jen 40,9% respondentů chce, aby Itálie v tomto bloku zůstala. Zbývajících 10% buď chce, aby Itálie opustila jen Eurozónu, nebo v některých případech, aby Itálie v Eurozóně sice zůstala, ale odešla z EU.

Tato čísla poukazují, že kdyby referendum o setrvání v EU proběhlo dnes, tak by pro-evropští Italové prohráli.

Europoslanec za Ligu a ekonom Antonio Maria Rinaldi minulý týden poukázal, že Německo postupuje podle „ďábelského plánu“, ve kterém tlačí Holandsko, aby odmítalo koronabondy, když je to ve skutečnosti Německo samotné, kdo chce, aby koronabondy neprošly, jak už jsme o tom na Voice of Europe referovali.

By Michael Lord 22 April 2020

Zdroj: https://voiceofeurope.com/2020/04/is-itays-exit-from-the-eu-possible-new-poll-suggests-so/

Sdílejte přátelům

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments