Zástupná válka se eskaluje: Rusko ruší zákaz prodeje protileteckých raket Íránu

Nezařazené

AKTUALIZACE: RUSKO TY S-300 DODÁ ÍRÁNU RYCHLE – INTERFAX

Včera jsme ukázali pavučinu provázaných rozkolů a vztahů mezi účastníky zástupných válek na Středním východě a těmi tady, a dnes ráno to vypadá, že napětí se zase jednou eskaluje. Jak hlásí Bloomberg, ruský president Vladimir Putin v pondělí podepsal dekret rušící zákaz dodávek protileteckého raketového systému S-300 do Íránu. Tento zákaz v roce 2010 zavedl předchozí president Dimitrij Medveděv na základě tlaku ze Západu po uvalení sankcí OSN na Írán kvůli jeho jadernému programu.

Jak hlásí Haaretz:

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

Rusko říká, že v roce 2010 zrušilo kontrakty na dodávky pokročilých raketových systémů Íránu kvůli tlaku ze Západu po sankcích OSN uvalených na Írán kvůli jeho jadernému programu, ale teď už přeci světové mocnosti s Teheránem dosáhly dočasnou dohodu o omezení íránského jaderného programu.

*  *  *

„Presidentský dekret ruší zákaz převozu přes ruské území, včetně leteckého a exportu z Ruské federace do Islámské republiky Íránu, a taktéž převoz do Islámské republiky Íránu mimo území Ruské federace, a to jak po moři, tak vzduchem týkající se obranných raketových systémů S-300,“ uvádí informativní nóta doprovázející tento dokument, ohlásila RIA Novosti.

*  *  *

Samozřejmě, že to ve skutečnosti znamená, že příští havárie saúdských letadel nad „východním Íránem“ povedou k opětovnému obvinění Ruska a k větší izolaci.

Ruský ministra zahraničí Lavrov dodává:

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz
  • LAVROV: RUSKO ZRUŠILO ZÁKAZ NA S-300 ÍRÁNU, ABY POMOHLO ROZHOVORŮM – RIA
  • LAVROV: EMBARGA NA S-300 ÍRÁNU UŽ NENÍ ZAPOTŘEBÍ – RIA
  • LAVROV: S-300 NEOHROŽUJÍ IZRAEL ANI JINÉ NÁRODY – RIA
  • LAVROV ŘÍKÁ, ŽE S-300 JE ČISTĚ JEN OBRANNÝ SYSTÉM – RIA

Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček

Zdroj: zerohedge.com

Čtěte také:

Sdílejte přátelům

98
Komentujte

0 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na