Zase ta minimální mzda

Nezařazené

Snad už to aspoň jednou slyšel každý – minimální mzda chudým lidem škodí a její navýšení škodí ještě víc. Tečka. Po přečtení článku na tyden.cz jsem se ale musel k tomuto tématu vrátit.

Ať se vyplatí pracovat!

Minimální mzda činí v České republice 8 500 Kč, vláda schválila její navýšení od příštího roku o 700 Kč a do roku 2018 by se podle vládního plánu měla vyšplhat až na 11 200 Kč. „Rádi bychom to udělali kvůli lidem. Také proto, aby se jim vyplatilo pracovat,“ uvedla paní ministryně. Což o to, za jedenáct tisíc bych si třeba já jako student rozmyslel, jestli se budu válet v posteli nebo budu makat, to je pravda. Mohl bych třeba plnit nějaká balení různých produktů, roznášet letáky nebo dělat cokoli jiného, na co není zapotřebí speciální kvalifikace a přivydělat si. Vždyť minimální mzda má chránit před vykořisťováním právě ty nejméně kvalifikované pracovníky.

Ale realita je trochu jiná, kdo by mi dal proboha 11 000 korun za (teď se nechci nikoho dotknout, sám jsem to už taky dělal) minimálně produktivní činnost jako je plnění pytlíků všelijakými produkty? Ani těch devět bych nikomu nedal, tedy bych nikoho ani nezaměstnal. A to nejsem žádný zlý kapitalista, jenže spousta lidí ve spoustě zaměstnání prostě nemá produktivitu odpovídající mzdě, jakou by si paní ministryně představovala, aby dostávali. Bylo to již řečeno na začátku – navýšení minimální mzdy uškodí především těm, které má údajně chránit, tedy lidem, kteří ji pobírají.

Ještě jeden důsledek

Zajímavé však je, jaký postoj k tomu mají někteří zaměstnavatelé: „Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar nepovažuje za vyloučené, že by se minimální mzda mohla v příštích třech letech zvýšit o další dva tisíce korun.“ Když se tím zaměstnanci tak strašně prodraží, proč to někteří zaměstnavatelé vítají? Inu, ze stejného důvodu, proč někteří vítají cla na dovezené produkty, zavedení licencí, kvót a všech možných omezení vstupu na trh – omezení konkurence. Největším podnikům navýšení minimální mzdy pravděpodobně nijak neublíží, mnozí zaměstnancům platí vyšší mzdy již dávno (zlí kapitalisté!), ale těm nejmenším, těm, kteří chtějí teprve začít podnikat, růst a rozvíjet se, tak těm to může zlomit vaz. Dál už to je známá píseň o omezení konkurence, dražší a méně kvalitní produkty, méně inovací atd. Zase na to doplatí ti nejchudší.

Závěrem

Snad už to aspoň jednou slyšel každý, bylo by fajn, kdyby se nad tím každý taky aspoň jednou zamyslel. A úplně nejlepší by bylo, kdyby z toho tolik lidí nejásalo. A když už, tak aspoň ze správných důvodů: „Jupí, zbavím se některých, co mi chtěli konkurovat…Hurá, nezaměstnanost neklesne, budeme mít pořád na úřadech co vymýšlet!“
Originální článek naleznete zde:

Zase ta minimální mzda

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments