Z národně-populistického vzepětí se v evropských volbách „zrodila nová Evropa,“ raduje se Salvini

Evropská Unie, POLITIKA

Tento týden si ve volbách do Europarlamentu urvaly národně populistické euroskeptické strany Evropanů značné zisky, zatímco podpora pro centristické strany, které až dosud po celá desetiletí v Evropské unii dominovaly, se propadla.

Z ohromných úspěchů se těší italský strana Liga, francouzská Národní obroda a teprve pět týdnů stará strana Brexitu z Velké Británie, což je zároveň zářným projevem toho, že Evropa opravdu prodělává zásadní změny.

Projevy jako tyto znamenají začátek „nové evropské renezance,“ prohlásil Matteo Salvini, italský populistický místopředseda vlády a ministr vnitra i vůdce strany Liga, jejíž ústředí sídlí v Miláně.

„Nová Evropy se už zrodila. Jsem hrdý na to, že na této nové evropské renesanci se Liga také hodně podílela,“ tvrdil Salvini.

Salvini pokračoval tvrzením: „Podíleli jsme se významně, neboť ‚Liga‘ se v Itálii stala dominantní stranou, Marine Le Pen se prodrala do vůdčí pozice ve Francii a Nigel Farage v Británii… To jsou projevy toho, že Evropa se mění, Evropa už má dost toho zotročování elitami, korporacemi a těmi u moci.“

Překvapivé však bylo, že levicového také populistického koaličního partnera Ligy, Hnutí pěti hvězd (MS5), předehnala centro-levicová Demokratická strana (PD), která skončila ve volbách druhá.

Liga, které vedla kampaň na platformě útoků na globalisty a na politiky podpory masové migrace Evropské unie, dosáhla lavinovitých zisků a překonala tak svého partnera v koaliční vládě a vlastně i rivala Hnutí 5 hvězd.

Salvini reportéry v Miláně ujistil, že výsledky Evropských voleb na vnitřní politické scéně nevyvolají žádné „vyřizování účtů“, k čemuž dodal, že „na národní úrovni žádné změny nebudou.“

Salvini zopakoval, že jsou to ty globalistické levicové síly, které nad Itálií a Evropou řadu let nekompetentně vládly, které zůstávají i teď jeho hlavními protivníky, zatímco jeho populističtí spojenci ve vládě jsou partnery a přáteli, s nimiž okamžitě obnovíme spolupráci a společně se dáme do díla.

Ještě před pěti lety Liga v posledních volbách do Europarlamentu sotva zvládla překročit 6 procentní práh.

Od té doby ale ve volbách do Evropského parlamentu euroskeptické, populistické a pravicové strany dosáhly významných zisků po celé Evropě, zatímco političtí centristé, kteří mu dominovali v posledních 40 letech, významně propadli.

By Arthur Lyons 29 May 2019

Jak tyto změny hodnotí zástupce těch nových Evropských hodnot v posledním bruselském znění progresivní londýnský starost Sadiq Khan: Trump je globální hrozba, Farage je fašista z 20. století, vysvětluje pokrokový londýnský starosta Sadiq Khan

Zdroj: https://voiceofeurope.com/2019/05/salvini-new-europe-is-born-amid-nationalist-populist-surge-in-european-elections/

0 0 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments