Vztahy s USA jsou teď horší než za Studené války, říká ruský ministr zahraničí Lavrov

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ NOVINKY, POLITIKA, Světová

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov varoval, že stav americko-ruských vztahů je teď horší než během Studené války. Jeho středeční komentáře během televizního interview by šlo snadno zavrhnout jako nadsázku, protože zrovna teď neprobíhá nic takového jako Kubánská raketová krize, ale přesně to vystihuje stav věcí, kdy chybí prostá komunikace na diplomatické úrovni. Řekl, že je to „chybějící respekt,“ co v současném klimatu poměry zhoršuje.

Lavrov vysvětloval, že Moskva by si přála s Washingtonem normalizovat vztahy, ale že pokud bude Bidenova administrativa odmítat dialog v podmínkách vzájemného respektu, „tak budeme žít v podmínkách ‚Studené války‘ či horších.“

„Během Studené války sice často docházelo k vystupňování napětí do vysoce rizikových krizových situací, ale vždy fungoval vzájemný respekt,“ cituje ho říkat The Associated Press. „Mám dojem, že v současnosti je právě toho nedostatek.“

Zda bude ta nebezpečná trajektorie chybějícího „respektu“ a komunikace pokračovat se nejspíš uvidí, podle toho, zda ten navržený summit Biden-Putin v létě opravdu proběhne. V posledních dnech přichází spousta zpráv z obou stran signalizujících, že ta schůzka se připravuje v nějaké evropské zemi v polovině června.

Poslední postoje k pokroku ohledně summitu od Ruska přichází přes AP v následující podobě:

Lavrov v rozhovoru s ruskou státní televizí uvedl, že Moskva má k návrhu prezidenta USA Joe Bidena na uspořádání summitu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem „pozitivní“ postoj, dodal ale, že je ještě třeba, aby Rusko analyzovalo všechny aspekty této iniciativy.

Rusko-americké vztahy se opravdu propadly do velkých hlubin údajně i v porovnání s vrcholem Ukrajinské a Krymské krize v letech 2014 a 2015.

Uprostřed smršti tvrzení o tom, jak Rusko soustřeďuje vojska v rámci příprav na nějakou akci nebo ofenzivu na Ukrajině táhnoucích se od minulého měsíce do tohoto měsíce (kdy tato tvrzení kyjevští činitelé silně vytrubují), uvalil Bílý dům na Moskvu sankce za hacknutí SolarWinds a za ‚vměšování‘ do navazujících obvinění, také vypověděl deset ruských diplomatů.

Kreml reagoval obdobně vypovězením amerických činitelů včetně černé listiny vrcholných vládních a zpravodajských činitelů, kteří mají zakázáno do Ruska cestovat.

BY TYLER DURDEN

THURSDAY, APR 29, 2021 – 09:50 AM

Zdroj: https://www.zerohedge.com/geopolitical/russian-fm-lavrov-us-relations-now-worse-cold-war

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel Molík
1 rok před

Hlavním viníkem zhoršení vztahů mezi Ruskou federací a USA je smutně proslulý politický hochštapler Biden, který se dostal do Bílého domu na základě podvodů, které umožňuje korespondenční volba.