Výnos Evropského soudu by mohl otevřít dveře zákonu šaría v EU

Migrace, MULTIKULTURALISMUS

28 Dec 2018

Francouzský právní expert Gregor Puppinck řekl, že nedávný výnos Evropského soudního dvora pro lidská práva (ECHR) v řeckém případě by mohl otevřít dveře přijímání určitých aspektů islámského práva šaría v Evropě.

Puppinck, který slouží jako ředitel Evropského centra pro zákon a spravedlnost (ECLJ) a je členem Panelu expertů o svobodě svědomí a vyznání při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OSCE), řekl, že výnos ECHR v řeckém případě z tohoto měsíce je v rozporu s předchozím soudním nálezem z roku 2003, který shledal zákona šaría jako neslučitelný s „fundamentálními principy demokracie,“ uvádí Le Figaro.

Tento nový výnos přišel v případě, v němž byla muslimská žena v řeckém regionu Trákie zabavena svého dědictví nemovitosti po zesnulém manželovi v důsledku uplatnění zákona šaría, jehož uplatňování je v tomto regionu povoleno už od dvacátých let, i přesto, že on ji ve své poslední vůli jmenoval svou dědičkou.

Řecké soudy rozhodly, že ta závěť bude neplatná a určily, že dědické řízení se povede podle zákona šaría, což ECHR sice vedlo k rozhodnutí proti uplatnění šaríi v tomto případě, nikoliv však proti používání zákona šaría jako takového.

ECHR naopak vyslovil podmínky k uplatňování zákona šaría v Evropě, když prohlásil, že země by mohly dovolovat paralelní právní systém, kdy by šaría mohla u muslimů být možnou volbou, nikoliv však povinnou, a když by to nebylo v rozporu s „důležitými veřejnými zájmy.“

Puppinck tento výnos odsoudil, když o něm říká, že by mohl otevřít dveře politickým stranám prosazujícím šaríu, jako je Islámská strana v Belgii, aby ty prosazovaly zákon šaría postupy bojujícími za jejich přesvědčení, že jeho prosazováním hájí lidská práva.

„V zákoně je to stejné jako na akciovém trhu, hodnota hodnoty je těkavá. Avšak v porovnání s tím si hodnoty šaría užívají ohromnou stabilitu,“ řekl.

Přestože soudy šaría existují jen v málo zemích Evropy, byla letos francouzská vláda obviněna, že principů šaría používá k určování sociálních příspěvků na bydle pro muslimy. I švédský soud byl obviněn z použití šaríi jako vodítka k rozhodnutí v případě, kdy dva určení soudci shledali muže jako nevinného z násilí proti své choti, protože ta pocházela ze špatné rodiny, zatímco on pocházel z rodiny dobré. Přidělení soudci rovněž zpochybnili věrohodnost této ženy dotazem, proč se obrátila přímo na policii, místo aby se věc snažila řešit s místní muslimskou komunitou.

Zdroj: https://www.breitbart.com/europe/2018/12/28/legal-expert-european-court-ruling-open-door-sharia-europe/

0 0 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments