Vyhraje-li Salvini tento víkend v regionálních volbách, tak se italská vláda asi zhroutí

Evropská Unie, POLITIKA

Levicová koaliční vláda se ocitne na pokraji kolapsu, pokud v regionálních volbách v Emilia-Romagna tento víkend zvítězí centro-pravicová koalice populisty Mattea Salviniho.

Poslední průzkumy ukazují, že kandidátka Salviniho centro-pravicové koalice Lucia Borgonzoni je těsně po boku levicového kandidáta Demokratické strany (PD) Stefana Bonacciniho, kdy se obvykle předpovídá, že vítězství pro Salviniho by vyvolalo ohromnou politickou krizi, hlásí noviny Il Giornale.

Tyto noviny rovněž tvrdí, že několik senátorů náležejících k Hnutí pěti hvězd, tj. ke koaličnímu partnerovi PD ve vládě, už „zaklepalo Salvinimu na dveře.“

Pokud PD ztratí po předchozí podobné prohře v regionálních volbách v generace je volící baště levice i tyto volby ve své další baště, kde přes 50 let jedině vítězí, tj. v Emilia-Romagna, tak to bude asi samotná PD, která tuto vládu položí, když řada jejich funkcionářů pohlíží na jejich partnerství s Hnutím pěti hvězd jako na ztrátové, kvůli kterému ztrácí cennou podporu voličů.

Hnutí pěti hvězd zažívá od posledních celonárodních voleb v roce 2018 drastický propad, když tehdy bylo tou nejsilnější stranou.

Ovšem opakované krachy u voleb tento týden vedly k rezignaci vůdce této strany Luigi Di Maia. Di Maia už skoro vyměnili po chatrných výsledcích ve volbách do Evropského parlamentu, ale zachránilo ho hlasování mezi členy tohoto hnutí.

Přestože Mattea Salviniho a jeho Ligu loni vyhodili z vlády, kde byl ministrem vnitra, tak se Liga stejně dlouhé měsíce drží na prvním místě v průzkumech a nový průzkum od Index Research poukazuje, že podpora Ligy ještě roste.

Také centro-pravicová koalice Ligy s národně konzervativními Bratry Itálie (FdI) a s Forza Italia (FI) bývalého ministerského předsedy Silvia Berlusconiho si v průzkumech vede neskutečně dobře s odhadovanými 49,2 procenty hlasů, což by této trojici stran dalo, kdyby volby proběhly dnes, pohodlnou většinu.

Salviniho čísla v průzkumech by mohla ještě narůst, protože jak říká italská průzkumnice Alessandra Ghisleri, tak vládní rozhodnutí postavit jej před soud za loňské odmítnutí vstupu ilegálním migrantům do Itálie Salvini využije k vlastnímu posílení ve své kampaňové strategii.

ANDREAS SOLARO/AFP via Getty Images

CHRIS TOMLINSON

25 Jan 2020

Zdroj: https://www.breitbart.com/europe/2020/01/25/risk-of-italian-government-collapse-should-salvini-win-weekend-regional-election/

Sdílejte přátelům

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments