Vrcholný činitel NASA odhaluje plán za 28 miliard $ k vysazení první ženy na Měsíci

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ NOVINKY, TECHNOLOGIE

Americký Národní aeronautický a kosmický úřad (NASA) odhalil program za 25 miliard $ k vyslání první ženy na měsíc v rámci jejich programu Artemis v roce 2024.

Administrátor NASA Jim Bridenstine vydal v pondělí 21. září prohlášení oznamující novou misi k opětovnému vysazení lidí na lunární povrch, která má být první od roku 1972.

Bridenstine řekl: „S podporou obou stran v Kongresu je naše snaha o dosažení Měsíce v 21. století už dobře na dosah.“

„S tím jak jsme v posledních měsících dořešili více svých výzkumných plánů, tak jsme pokračovali i v doladění svého rozpočtu a architektury. Na měsíc se vracíme kvůli vědeckým objevům, ekonomickým přínosům a kvůli inspiraci pro novou generaci výzkumníků,“ řekl.

Bridenstine dodal, že „trvale udržitelná přítomnost“ na měsíci nakonec astronautům vydláždí cestu k dosažení „prvních kroků na Rudé planetě,“ čímž odkazoval na budoucí misi NASA k Marsu.

Lunární mise NASA jsou součástí jejich plánu Artemis včetně první mise – známé jako Artemis I – která vyšle Systém kosmického startování (SLS) a kosmickou loď Orion kolem měsíce na sérii testů už tento podzim, aby otestovala, schopnosti podpory života a vedení komunikace. Astronauti budou součástí mise Artemis II v roce 2023. Artemis III umožní první ženě a následně i muži, aby na lunární povrch vystoupili v roce 2024.

„Artemis III bude v roce 2024 návratem lidstva na povrch měsíce – kdy vysadí první astronauty na lunární Jižní pól. Po startu na SLS proletí astronauti asi 240 000 mil k lunárnímu povrchu na palubě Orionu, načež se přímo nalodí na nový komerční lidský přistávací systém nebo se připojí k průchodu, aby provedli inspekci a shromáždili zásoby, než se nalodí na přistávací systém, aby provedli expedici na povrch,“ praví se v prohlášení NASA.

V roce 2017 prezident Trump podepsal Směrnici o kosmické politice, která NASA umožňuje do svého kosmického programu integrovat soukromé společnosti za účelem návratu lidí na měsíc, po němž budou následovat mise na Mars a dále.

A když jsme u toho, proč se chce NASA vrátit na měsíc? Bridenstine minulý týdne vyzval k „lunární zlaté horečce“ s placením soukromých společností, aby z měsíce těžily kovy vzácných zemin.

Mise Artemis má Americe zjevně vydláždit cestu k vyzískání stovek miliard, pokud ne bilionů, dolarů z nedotčených zdrojů měsíce včetně patnácti lanthanoidů, stejně jako skandia a ytria – které se používají v moderní elektronice. Rovněž je tam spousta velice vzácného plynu Helium-3, které je potenciálním palivem pro čisté elektrárny poháněné jadernou fúzí. Tato infografika od 911Metallurgist.com vysvětluje, proč chce NASA těžit měsíční zdroje:

„Po celou historii lidského vývoje jsme spoléhali na omezené zdroje dostupné na Zemi. Ale měsíc – vyhlížející jako pustá skála – by ve skutečnosti mohl být zdrojem pokladů vzácných zdrojů pro budoucnost Země. A teď národy vzhlíží vzhůru k potenciální lunární zlaté horečce,“ uvádí v úvodu do info-grafiky 911Metallurgist.com.

Příští krok NASA ke zkoumání a komercializaci sluneční soustavy začíná přistáním první ženy na měsíci v roce 2024.

by Tyler Durden

Sat, 09/26/2020 – 21:15

Zdroj: https://www.zerohedge.com/technology/top-nasa-official-unveils-28-billion-plan-land-first-woman-moon

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Já veterán
1 rok před

Jesus MáriJus, to je zase “krásnej” překlad…. Těžit kovy, nebo zeminy?? Asi “měsíčniny” 🙂 a do nich vysadí tu babu?? Jako sazenici?? Nebo jí tam vysadí, jakože vyloží a uletěj??