Volebnipas.cz – nástroj pro předvolební orientaci voliče

Nezařazené

Reformy.cz o.s. přihlásily svoje plánované internetové projekty volebnipas.czdotaceroku.cz a konexe.info do programu ReStart Česko. ReStart Česko je nový program realizovaný Sdružením VIA ve spolupráci s americkou neziskovou organizací TechSoup Global. Díky němuž můžeme získat technickou i finanční podporu pro naše online projekty (grant až 100 000 Kč).

Díky hlasování naších čtenářů postoupil projekt do dalšího kola programu. Všem děkujeme za podporu a držte nám palce v dalších kolech.

Projekt má tři hlavní cíle:
1) Umožnit voličům, aby svoje názory porovnali s názory kandidujících politiků. Podobný nástroj v ČR již existuje, ale oproti zahraničním „volebním kalkulačkám“ (např. isidewith.com) má velké množství nedostatků. Navíc si myslíme, že je vhodné, aby podobných na sobě nezávislých nástrojů bylo co možná nejvíce. Tuto část jsme začali již s našimi skromnými prostředky připravovat http://zvolprezidenta.venne.cz/.
2) Detailní seznámení voliče s volebními programy politických stran. Po vyplnění dotazníku se voliči zobrazí tabulka, ve které si bude moci porovnat svoje názory se všemi kandidujícími politickými subjekty. Zobrazí se mu míra shody v politických otázkách reprezentovaných každým z kandidátů. Velmi často je pro strany i pro voliče složité, aby odpověděli pouze ano nebo ne. Náš projekt nabídne politikům možnost přidat ke své odpovědi detailní komentář s odkazem na volební program nebo dokonce video, či jinou formu interaktivní komunikace,  kde vysvětlí občanovi detailně postoj svůj a své strany k dané věci.
3) Zajistit, aby se voliči formou testu seznámili s politickými reáliemi konkrétních voleb. Mnohdy se ukazuje, že voliči jdou k volbám bez znalosti základních politických reálii. Například výzkum ČT před krajskými volbami odhalil, že pouze třetina lidi, která šla k volbám, věděla, jaké strany vládly kraji předchozí čtyři roky. Povědomí lidí o volebním systému a politických stranách je v České republice poměrně nízké. Být voličem a mít hlas bez znalosti základních reálií je věc poměrně nebezpečná. Podobně jako stát vydává zbrojní průkaz i server volebnípas.cz bude vydávat certifikát, který si člověk bude moci vytisknout pokud správně zodpoví základní testovací otázky týkající se konkrétních voleb.

Pokud se Vám projekt naší organizace líbí zvažte také alternativní  možnosti podpory našich aktivit.

Vít Jedlička, předseda Reformy.cz o.s.

Sdílejte přátelům

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments