Vojska Evropské unie: zase další projev impotence

Nezařazené

Už jste nejspíš slyšeli o pokusu Evropy znovu nabýt určitou relevanci: tj. o návrhu na vytvoření „Armády Evropské unie“. Částečně to je pokus Evropanů předvést, že se s nimi musí počítat, že jsou schopni dělat něco i sami, a že nejsou úplně jen lokajem US. Mohlo by to být i reakcí na potrhlá prohlášení generála Philipa Breedlove, velitele US evropského velitelství a nejvyššího spojeneckého evropského velitele (SACEUR), který si svými štvavými komentáři vysloužil už i plné odsouzení od Der Spiegel (a ozývají se dokonce fámy, že Evropané chtějí, aby Breedlove byl vyhozen). – Česky o posledním vývoji kolem Breedloveho štvaní viz např.: Breedloveva NATO-Propaganda – Dokonce i spojenci vyjadřují kritiku. Ať je tomu, jak chce, nápad na nějaký druh evropské armády není zrovna nový – už jsme tu měli Franko-německou brigádu a Eurocorps. To je všechno pěkné, ale jen na papíře. Realita je taková, že nikdo v Evropě nemá žádné peníze na placení budoucí armády EU. Co je ale ještě horší, že i uvnitř NATO je evropský příspěvek téměř nepodstatný.

Nejdříve se podívejte na tento graf finančních příspěvků, jakými se v roce 2013 účastnili všichni členové NATO.

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

US jasně platí lví podíl, a když přidáme jejich evropského pudla (Británii), tak se „anglo-podíl“ ukáže být ještě vyšším. To ale není všechno. Podívejme se na další dvě (a do značné míry jediné další) relevantní země, Německo a Francii. Nejenže jsou jejich finanční příspěvky velice malé, ale jejich národní armády jsou naprostý binec. Russia Insider nedávno vystavil úžasný přehled stavu německých ozbrojených sil, k němuž mohou pouze dodat ještě tento článek s názvem “L’armée française n’a plus un rond et le moral à zéro” (Francouzská vojska nedostanou ani penny a jejich morálka je pod bodem mrazu), který dospívá k podobným závěrům o francouzské armádě.

Mohli byste se zeptat, a co zbytek NATO?

To je ještě ubožejší parodie než Francie a Německo. Jediná skutečná vojska zbyla Turecku, které by nikdy nesouhlasilo s účastí v takových silách, a které by nejspíš ani tak nepozvali (existuje důvod, proč by Evropané nikdy „těm muslimům“ nedovolili ani úvodní vstup do EU!). A zbývá nám pár skoro dobrých letectev a námořnictev, ale žádné skutečné kombinované ozbrojené kapacity. Nakonec všichni Evropané byli vždy na USA závislí, co se týče zpravodajství, a zvláště bojišťního průzkumu. Takže i tahle letectva a námořnictva jsou ve skutečnosti úplně závislá na Strýčku Samovi.

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

Takže nám zbývají takoví středoevropští klauni jako Polsko a Litva. Abyste se realisticky podívali na to, čím by mohli opravdu „přispět“, tak se stačí jen zamyslet nad Gruzínskými vojsky v roce 2008, která byla plně vycvičená a plně vybavená těmi samými lidmi, kteří teď cvičí a vybavují Středoevropany.

Realita je taková, že nikdo v Evropě si nemůže dovolit nic kromě prázdných keců, že všechna evropská vojska jsou dobrá akorát tak na plně přesvědčivé harašení zbraně, jako se nedávno ukázalo v Norsku, nebo s námořnictvem NATO v Černém moři (kde kterékoliv plavidlo v Černém moři je pro Ruská vojska snadným cílem). A ač neodstraší nebo „nezastraší“ Rusko, které tam v první řadě nemá žádné nepřátelské úmysly, tak jen přispívají ke zhoršování vztahů, jak se to ukázalo na nedávném ruském rozhodnutí zrušit veškeré aktivity CFE.

Tahle poslední iniciativa má hodně daleko k něčemu na způsob evropského probuzení, a je to jen další důkaz naprosté absence státnictví nejen ve kterékoliv části Eurokreténské moci v Bruselu ale i v metropolích EU. Daleko přesvědčivějším projevem síly a důstojnosti by bylo, kdyby se prostě odvážili říci Strýčku Samovi „ne“, když se něčeho dožaduje.

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

Ale tohle se přeci nijak brzy nestane.

The Saker

Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček

Zdroj: thesaker

Čtěte také:

 

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments