Vojenský puč v Iráku: Ministerský předseda Maliki odmítá odstoupit

Nezařazené

Rozohněný Maliki

Jen před pár dny US spustily kampaň, která v podstatě pomáhá současnému režimu pod vedením premiéra al-Malikiho, který by měl údajně odejít, a už to vypadá, že US intervence opravdu vedla k „neočekávaným“ důsledkům, tentokrát s tím, že to vypadá, že ministerský předseda právě před chvílí zinscenoval puč ke svržení iráckého presidenta Fouada Massouma.

Reuters hlásí, že ministerský předseda „naznačil, že nezruší svou kandidaturu na třetí funkční období, a v drsném televizním projevu obvinil presidenta, že porušuje ústavu, čímž se nejspíš během řádění sunnitských povstalců ještě prohloubí politické napětí. Maliki, na kterého se nahlíží jako na autoritářského a sektářského vůdce, vzdoruje apelům sunnitů, Kurdů a i některý kolegů šiítů i regionálního mocenského handlíře Íránu, aby odstoupil ve prospěch nějaké méně situaci polarizující postavy, která bude moci Iráčany sjednotit proti militantům Islamistického státu.

Vypadá to, jako by dny iráckého presidenta byly sečteny:

Televize k Malikimu

Poznatky z místa:

Zaid Benjamin@zaidbenjamin

Bezpečnostní síly právě obklíčily rezidenci iráckého presidenta – Sharqiah News

Zaid Benjamin@zaidbenjamin

Irácká armáda zaujímá v Bagdádu pozice místo bezpečnostní sil, „aby se připravila pro případ, že by snad byl vyhlášen příští premiér.“

Bloomberg dodává, že Maliki říká, že se obrátí na federální soud, aby žaloval presidenta Fouada Masouma za porušení ústavy, jak uvádí komentáře pronesené v irácké státní televizi. President Masoum ji porušil, když prodloužil ústavní lhůtu k výběru kandidáta ke zformování vlády, a nesplněním uzávěrky pro novou lhůtu, tvrdí Maliki. Maliki dodává, že Masoum se dopouští „puče proti politickým procesům,“ který by mohl „Irák zavést do temného tunelu.“Maliki před Masoumem varoval presidentskou radu, parlament a federální soud.

Tyto zprávy okamžitě vedly hlavní korespondentku WaPo Liz Sly v Bejrútu, aby si položila otázku: proběhl v Bagdádu jen 3 dny poté, kdy US provedly svou čtvrtou vojenskou intervenci pod zrovna tolika US presidenty puč?

Podpořte nás a projevte své odhodlání tématickým tričkem nebo si opatřete jiné zboží z eshop.reformy

S tím souhlasí i mnozí další.

Podle útržkovitých zpráv z míst od neověřených zdrojů:

Rami@RamiAlLolah

Očití svědkové: Armáda dále posiluje a stovky vojáků se rozmisťují po celém Bagdádu.

Rami@RamiAlLolah

Zatímco jsem si mysleli, že Maliki shromažďuje v Bagdádu více a více vojáků kvůli obraně proti ISIS, tak on ve skutečnosti kul vojenský puč.

Fakt divné načasování. Jedna věc je ale jistá: US nepromarní ani tuto krizi.

Co však činí tento vývoj zvláště zajímavý je fakt, že dobře zorganizovaný ISIS už dělá, co může, aby iráckou metropoli dobyl. A nesmírně dezorganizovaný armádní puč může být všechno, co potřebují, aby tohoto cíle dosáhli, a aby irácký obchod s ropou byl zase jednou „ve hře.“

A nejhorší zpráva ze všech: Obamova dvoutýdenní dovolená na Martha’s Vineyard je zkažená jeden den poté, co začala.

* * *

AKTUALIZACE: situace nevypadá dobře:

Zaid Benjamin@zaidbenjamin

Irácký analytik Ibrahim al-Somaidai: V Bagdádu probíhá plnocenný puč.

AKTUALIZACE 2: BAGDÁDSKÁ ZELENÁ ZÓNA UZAVŘENÁ, DO HLAVNÍHO MĚSTA VJELY TANKY: AL-MADA-BBG

Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček

Zdroj: zerohedge.com

Sdílejte přátelům

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments