Viktor Orbán ultranacionalisty zařazen na seznam ‚nepřátel Ukrajiny‘ na zabití

Evropská Unie, NEJZAJÍMAVĚJŠÍ NOVINKY, POLITIKA

Existují obavy, že ukrajinská vláda skrytě podporuje seznam na zabití, na němž je zařazen i maďarský ministerský předseda a ministr zahraničí.

Maďarský ministerský předseda Viktor Orbán byl zařazen na seznam nepřátel Ukrajiny sestavený krajně pravicovou webovou stránkou Mirotvorec.

Tato stránka už publikovala desítek tisíc lidí s jejich osobními informacemi jako datum narození, číslo pasu a adresa bydliště. Podle expertů by provozovatelé této webové stránky nemohli mít k těmto datům přístup bez pomoci ukrajinské služby vnitřní bezpečnosti.

Webová stránka Mirotvorec byla vytvořena roku 2014 po ruské anexi Krymu a jeho de facto okupaci Donbasu.

Členové ultranacionalistické Karpatské Siče na demonstraci v Maďary obývaném Užhorodu na Ukrajině. Tato skupina je známa svými neonacistickým a krajně pravicovými názory. Karpatská Sič vedla roku 1939 ve službách německé tajné služby povstání proti Československu. (MTI/János Nemes)

Proč je Orbán na tomto seznamu?

Orbán se po ruské invazi na Ukrajinu rozhodl pro protiválečný postup, kdy odmítá posílat Ukrajině zbraně nebo i umožnit převoz zbraní přes svoji zemi. Rovněž se postavil proti energetickým sankcím na Rusko, kdy argumentuje, že ty by byly katastrofické jak pro ekonomiku jeho země, tak ekonomiku Evropy, kdy toto hledisko zastává řada ekonomických expertů.

Ukrajina tento postoj aktivně napadala a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během maďarské volební kampaně verbálně Orbána napadal ve snaze znemožnit jeho znovuzvolení. Ukrajinská vláda rovněž proti Maďarsku mířila čím dál sžíravější rétorikou, kdy tuto zemi obviňovala, že chce anektovat západní část Ukrajiny.

Další Maďaři na tomto seznamu

Před několika lety, kdy byl na tento seznam zařazen někdejší německý kancléř Gerhard Schröder, tak německé ministerstvo zahraničí provoz webu Mirotvorec kritizovalo. Ukrajinský velvyslanec Andrij Mělňjik tehdy vysvětloval, že jelikož je ten portál v soukromém vlastnictví a je svoboda projevu, tak Kyjev takový portál omezovat nemůže. Avšak když musela být zavřena opoziční média a televize, tak to mohli udělat bez předchozího varování.

Orbán není prvním maďarským politikem, co byl na tento seznam určených na zabití zařazen, např. ministr zahraničí Péter Szijjártó je cílem útoků této webové stránky už značně dlouhou dobu.

László Brenzovics, prezident maďarské Kulturní asociace Transkarpatia je na tomto seznamu stejně jako Olivér Várhelyi, maďarský eurokomisař pro rozšíření.

May 02, 2022

editor: REMIX NEWS

author: JOHN CODY

Zdroj: https://rmx.news/hungary/viktor-orban-included-on-ultra-nationalist-enemies-of-ukraine-kill-list/

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

[…] střední Rumunsko vedou železnice přes Moldavsko a Podněstří, a nelze je nyní využívat. Pro svůj postoj se Victor Orbán dostal na tzv. seznam mrtvých, který sestavují ukrajinští […]

[…] Viktor Orbán ultranacionalisty zařazen na seznam ‚nepřátel Ukrajiny‘ na zabití Maďarsko pracuje s Gazpromem na platbách za plyn v rublech USA varují EU před zákazem ruské ropy, že způsobí více škod než užitku […]

[…] Co dělaly USA s netopýřím koronavirem na Ukrajině? Svět si zaslouží vysvětlení Viktor Orbán ultranacionalisty zařazen na seznam ‚nepřátel Ukrajiny‘ na zabití […]

[…] Zákaz ruských energií by byl ‚historickým selháním‘, tvrdí Orbán Viktor Orbán ultranacionalisty zařazen na seznam ‚nepřátel Ukrajiny‘ na zabití […]