Válka se chystá, Egypt s Tureckem rozbíhají obrovská cvičení u Libye (video)

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ NOVINKY, POLITIKA, Světová

Turecko s Egyptem na sebe dělají vojenská ramena u libyjského pobřeží, takže šance na potenciální válku ve východním Středomoří nadále rostou.

Nejdříve to bylo turecké ministerstvo národní obrany, co oznámilo, že u libyjského pobřeží brzy povede námořní cvičení v ohromném měřítku. Oficiální prohlášení sdělilo, že cvičení zvané „Naftex“ proběhne ve třech různých regionech pod názvy Babaros, Rurgutreis a Chaka Bey. Turecko říká, že cvičení se zúčastní 17 válečných letounů a 8 lodí, které dokáží, „tureckou schopnost kontrolovat region na moři i ve vzduchu.“

Současný pat na frontové linii mezi pro-tureckými silami a Libyjskou národní armádou podporovanou Egyptem a Spojenými arabskými emiráty u přístavního města Sirty nezabránil Turecku, aby neposlalo na frontovou linii nové zbraně a techniku. Turecké ozbrojené síly rovněž dodaly další techniku na letiště al-Watiya v západní Libyi. Toto letiště, ze kterého se letos stala silná bašta tureckých sil, nedávno vybombardovalo letectvo LNA. Údajně tím tureckým ozbrojeným silám zničili nejméně jeden protivzdušný obranný systém středního dosahu MIM-23 Hawk a systém elektronického boje KORAL. Pro-turecké zdroje tvrdí, že v nedávno dodané technice na tuto základnu jsou obranné systémy, které dají LNA ‚lekci‘.

9. července zahájily Egyptské ozbrojené síly v regionu své vlastní cvičení, v němž byly u libyjských hranic nasazeny pozemní, letecké a námořní síly. Pozemní složka tohoto cvičení s kódovým názvem Reslove 2020 probíhala v severozápadním okrese Qabr Gabis. Tímto krokem vysílá Egypt Turecku a jeho zástupným džihádistům signál, že pokus tureckých sil zabrat Sirtu je červenou linií a jestli tu překročí, narazí na egyptskou vojenskou odpověď.

Uvážíme-li logistické obtíže tureckých sil a zjevnou vojenskou výhodu Egypta v případě konfrontace u jeho západní hranice, skoncuje otevřená intervence Egypta do konfliktu s tureckými nadějemi na konsolidaci svého nedávno zvýšeného vlivu v Libyi.

Mezitím se ISIS pokouší vytěžit z této eskalace něco pro sebe. Buňky ISIS, které se pořád ještě skrývají v pouštní oblasti střední Libye, nedávno zvýšily svoji aktivitu a obnovily útoky na civilní cíle, většinou vylupováním malých vesnic a olupováním civilních konvojů. Samozvaný kalifát ISIS tu poklesl jen na jakousi uřvanou značkou používanou různými gangy k ospravedlnění svého kriminálního jednání. I přesto, pokud libyjský konflikt vstoupí do nové horké fáze, tak se z takových gangů stanou vážné bezpečnostní problémy.

Zdroj: https://southfront.org/war-preparations-egypt-and-turkey/

0 0 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments