Vakcína od AstraZeneca má jen 62% účinnost, dopad na seniory je nejasný, není dost dat

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ NOVINKY, TECHNOLOGIE

Na rozdíl od beznaděje posledních týdnů místo očkovacího pondělí přišlo očkovací úterý jakožto den vítězství pro Británii, který uchvátil novinové titulky, jenže teď byla zveřejněna vědecky revidovaná data v Lancet o nejslibnějších injekcích ze spolupráce AstraZeneca a Oxfordu, a tak data ukazují, jak jsou ty injekce bezpečné a účinné. Jenže ta bezpečnost a efektivnost je zatím dost nejasná, a jestli ta data něco ukazují, tak to, že je třeba ještě daleko více výzkumu.

Přesto výzkumníci potvrdili, že teď předloží svá data regulátorům ke schválení k nasazení vakcíny pro masovou kampaň očkování kromě jiných v celé Británii, Brazílii, Indii a v zemích Evropy.

Zatím revidovaná studie, kterou můžete nalézt v odkazu pod původním článkem, prohlašuje, že vakcína „má přijatelný bezpečnostní profil a byla shledána účinná proti asymptotickému COVID-19.“

Data rovněž ukázala, že ve skupině očkovaných došlo ke čtyřem případům periferní obrny lícního nervu (pro které je charakteristické ochrnutí tváře). (Zde je k tomuto ochrnutí odkaz na českou Wikipedii s názornými obrázky: https://cs.wikipedia.org/wiki/Perifern%C3%AD_obrna_l%C3%ADcn%C3%ADho_nervu )

https://twitter.com/EricTopol/status/1336339801985802247?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1336339801985802247%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.zerohedge.com%2Fgeopolitical%2Fastrazeneca-vaccine-only-62-effective-impact-elderly-unclear-more-data-needed

Dále z dat zveřejněných v úterý je vidět, že v té skupině, co dostali jako první půldávku, což se ukázalo jako nejefektivnější kombinace, nebyli žádní pacienti na 55 let.

Vzhledem k tomu, že i v ostatních zkouškách bylo v globálních testech jen 20% pacientů nad 55, zůstávají tu otázky o účinnosti na starší pacienty.

Částečná data byla vytažena ze zkoušek vakcín v Británii, Brazílii a Jižní Africe: bezpečnostní výsledky na 23 745 účastnících a míra ochrany na 11 636. Takový výsledek se těžko interpretuje, když si uvědomíme, že jsou to skupiny s odlišným dávkováním – protože kvůli chybě, která způsobila, že účastníci dostali půl dávky, po níž přišla celá místo zamýšlených dvou celých dávek. Tato chyba byla později oslavována jako šťastná náhoda, protože u této skupiny se objevila daleko vyšší míra účinnosti. Ale u toho všeho je zapotřebí více studií, když uvádíme, že skupina pacientů, kteří dostali tuto kombinaci, byla ta nejmenší (jen 1 367 lidí).

Výzkumníci tvrdí, že vakcína chrání proti chorobě ve 62% těch, kdo dostali plné dávky a v 90% těch, kdo původně dostali půl dávky následovanou celou dávkou. Avšak nezávislí experti tvrdí, že byla příliš malá – 2 741 lidí – aby se dalo usoudit, jakou hodnotu má takový přístup a že je třeba více testů. Ta skupina s půl-dávkou také nezahrnovala nikoho nad 55 let a v celé té studii bylo jen 20% těch z uvedené věkové skupiny.

Navíc na rozdíl od Moderna a Pfizer vakcína AstraZeneca (která používá odlišnou metodu) byla shledána u všech dobrovolníků, kteří byli testováni jen, jen s účinností 62%. Přičemž je to malá skupina účastníků zkoušek, kteří dostali omylem to dávkování s půldávkou.

Přišly zprávy, že FDA zveřejnila podrobnou zprávu o vakcíně Fizer.

Samozřejmě, že nikdo v číslech o nižší účinnost nic špatného.

by Tyler Durden

Tue, 12/08/2020 – 11:33

Zdroj: https://www.zerohedge.com/geopolitical/astrazeneca-vaccine-only-62-effective-impact-elderly-unclear-more-data-needed

0 0 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments