V Rakousku jmenována kancléřkou první žena, aby vedla prozatímní úřednickou vládu

Evropská Unie, POLITIKA

Po zhroucení populisticko-konzervativní vládní koalice v Rakousku jmenoval federální prezident Alexander Van der Bellen vídeňskou soudkyni Brigite Bierlein dočasnou kancléřkou do podzimních voleb.

Bierlein, která má za sebou úspěšnou kariéru advokátky a soudkyně, se tak v Rakousku stane první ženou zastávající kancléřské křeslo.

V roce 2003 pod předchozí koalicí rakouské Lidové strany se Stranou svobody byla Bierlein jmenována místopředsedkyní Ústavního soudu, píší rakouské noviny Kronen Zeitung.

„V současnosti je nejdůležitějším cílem přispět k nějakému uklidnění a vybudovat důvěru mezi všemi politickými stranami jak v Rakousku, tak i v Evropě a po celém světě,“ řekla Bierlein médiím na tiskové konferenci vedené spolu s prezidentem Van der Bellenem.

Levičák Van der Bellen z rakouské strany Zelených řekl, že on spolu s kancléřkou Bierlein budou hledat technokraty, které by jmenovali do různých ministerstev, včetně diplomata Alexandera Schallenberga, který by měl podle očekávání převzít ministerstvo zahraničí.

„V nadcházejících měsících bezpochyby nezažijeme žádné velké trvalé legislativní iniciativy. Bude to spíše o dobré a řádné správě státních záležitostí,“ řekl Van der Bellen.

Tato nová dočasná vláda nastupuje po skandálu z Ibizy, který postihl bývalého populistického vicekancléře Heinz-Christiana Stracheho, který sliboval ženě, co o sobě tvrdila, že je neteří ruského oligarchy, že jí pomůže koupit noviny Kronen Zeitung a že ta pomůže Straně svobody ke znovuzvolení.

Ukázalo se, že ta žena byl podvrh, a kamery a mikrofony instalovali do vily, kde se tato schůzka před národními volbami v roce 2017 odehrála.

Tento skandál vedl k rezignaci Stracheho a pak k odstoupení celé Strany svobody z vládní koalice, když tehdejší kancléř Sebastian Kurz z centropravicové rakouské Lidové strany vyhodil ještě ministra vnitra Strany svobody Herberta Kickla.

V pondělí se ale Kurz dočkal při hlasování ztráty důvěry, a tak byl nucen z místa kancléře odstoupit.

HANS PUNZ/AFP/Getty Images

CHRIS TOMLINSON

2 Jun 2019

Zdroj: https://www.breitbart.com/europe/2019/06/02/austria-judge-appointed-as-first-female-chancellor-govt-by-technocrat-expected/

 

Sdílejte přátelům

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jan Jan
1 rok před

Nevim zda Kurz udelal dobre, asi pocital, ze dostane duveru. Afera ukazuje sice na urcite „kvality“ Herr.Strache, daleko vice na system hodny CIA, ktery se v Evrope pouziva, viz. trebe u nas Kubiceho zprava.