V městečku v Coloradu vypukla mezi veverkami epidemie dýmějového moru. Mezi lidmi nám mor vypukl v Mongolsku

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ NOVINKY, TECHNOLOGIE

Poté, co nové případy dýmějového moru začaly řádit v části Mongolska u ruských hranic, to vypadá, že se tento neblaze proslulý kmen moru, co ve 14. století v Evropě vyhubil mezi 50 až 100 miliony lidí, objevil i v Coloradu, kde podle místních zpráv na tuto chorobu pozitivně testují veverky.

Takovou veverku našli v městě Morrison v Coloradu, uvádí činitelé veřejného zdravotnictví kraje Jefferson, kteří toto oznámení učinili v prohlášení vydaném tento týden. V sobotu objevená veverka je prvním případem moru v kraji Jefferson v moderní historii.

Testy začali dělat, když starostlivý občan města upozornil na 15 mrtvých veverek válejících se v městečku. Jakmile jednu tu mrtvolku otestovali, přišel jim zpátky pozitivní test na mor.

Činitelé předpokládají, že i ten více než tucet zbývajících bude infikovaných stejně.

Ač dnes už mor umíme léčit antibiotiky, tak se může šířit mezi domácími mazlíčky. Zvláště náchylní jsou psi a kočky hrající si venku.

Hodně náchylné jsou kočky, které mohou mor chytit od blešího kousnutí nebo ze škrábanců a kousanců od hlodavců nebo po sežrání hlodavce. Kočky mohou rovněž, nejsou-li řádně léčeny antibiotiky, uhynout, říkají tito činitelé.

Pro ty, kdo nejsou s historií této Černé smrti obeznámeni, je zde díky NatGeo trocha historie.

„Údajně byla tou nejvíce neblaze proslulou epidemií zvanou Černá smrt staletí se táhnoucí pandemie, která zachvátila Asii a Evropu,“ uvádí National Geographic. „Panuje přesvědčení, že začala v roce 1334 v Číně, rozšířila se po obchodních trasách a do Evropy se dostala přes sicilské přístavy koncem 40. let 14. století. Tady vybila odhadem 25 milionů lidí, tj. téměř třetinu populace kontinentu. Ta Černá smrt se ale držela staletí, zvláště ve městech. K jejím epidemiím patří i Velký mor v Londýně (1665-66), během něhož zemřelo 70 000 obyvatel.“

To však neodpovídá na tu nejdůležitější otázku: Jak se to dostalo do Colorada?

by Tyler Durden

Tue, 07/14/2020 – 19:30

Zdroj: https://www.zerohedge.com/geopolitical/squirrel-tests-positive-bubonic-plague-small-colorado-town

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments