V Kašmíru je stanné právo: Indie zbavila oblast s muslimskou většinou samosprávy a valí se do ní vojska

MULTIKULTURALISMUS

Po dramatické eskalaci, během níž se zhoršovala krize až tak, že během víkendu docházelo k intenzivní dělostřelbě na Linii kontroly, která odděluje Indií kontrolovanou a Pákistánem kontrolovanou část Kašmíru, odvolalo New Delhi ústavní článek, který poskytuje Indií spravovanému Kašmíru zvláštní status.

Takový bezprecedentní krok signalizuje, že Indie je ochotna v tomto sporném pohraničním regionu přistoupit k větším vojenským akcím, což je téměř už zárukou, že to vyprovokuje drsné místní nepokoje, a navíc, že to Indii s Pákistánem nasměruje do tvrdého kolizního kurzu války. Speciální Článek 370 je právně a historicky tím, co uvedenému indickému státu s muslimskou většinou poskytovalo vysokou míru autonomie zakotvené v ústavě, což pro většinu místního obyvatelstva ospravedlňovalo důvod, aby zůstali součástí Indie.

Indií spravovaná strana Kašmíru zvaná Džamu a Kašmír dostala svůj status v 50. letech, podle nějž mají svojí vlastní státní ústavu, vlastní zákonodárné orgány a vůbec mají největší autonomii ze všech států Indie. Ale od pondělka se to odvolává, když ministr vnitra Amit Shah vydal vyhlášku, kterou prezident Ram Nath Kovid okamžitě povýšil na zákon.

Nakonec dokonce, jak hlásí BBC, „BJP (tj. Bharatiya Janata strana hinduistických národovců a největší indická politická strana) neodvolatelně změnila vztahy Delhi s tímto regionem.“ Teď se podle zpráv po celém Kašmíru vyhlašuje stanné právo, kdy se dokonce odpojují některé telefonní a internetové služby. Podle CNN:

V Indií kontrolovaném Kašmíru se v pondělí vyhlásilo stanné právo, kdy se do tohoto nejmilitarizovanějšího místa na světě přisouvají další desetitisíce vojáků, přičemž řada místních prominentních politiků dostala domácí vězení a New Delhi vyhlásilo nouzové změny ve způsobu správy tohoto území.

 AFP/Getty via Axios Indické milice stojí 4. srpna na stráži u silniční zátarasy v lokalitě Maisuma ve Srinagaru v Kašmíru.

CNN dále popisuje vojáky uvalené komunikační „zatmění“ v tomto vzdorovitém regionu, kdy někteří tím pobouření místní politici okamžitě dostali domácí vězení:

Ohromné komunikační zatmění odřízlo spoustu lidí po celém území od přístupu k  internetu a od telefonních služeb, přičemž byla zavedena i opatření bránící veřejným shromážděním.

K politikům, co dostali domácí vězení, patří nejméně dva bývalí předsedové vlád indického státu Džamu a Kašmír, uvádí pobočka CNN zvaná CNN-News 18.

Pákistán okamžitě odsoudil takové drastické změny stávajícího stavu a uvedl, že „uplatní všechny dostupné způsoby,“ aby tomu čelil. „Indie hraje nebezpečnou hru, která bude mít závažné důsledky pro regionální mír a stabilitu,“ řekl ministr zahraničí Shah Mehmood Qureshi.

Zprávy uvádí, že zdroje indické vlády to popírají tvrzením, že ani Linie kontroly ani Kašmírská hranice se nezměnila.

Od II. světové války tito dva jadernými zbraněmi vybavení soupeři vedli dvě války spojené s tímto značně sporným regionem. V poslední době začali být aktivní indičtí vzbouřenci, kdy New Delhi tvrdí, že se zaměřují proti Pákistánem podporovaným militantům.

Úvodní obrázek: Image via CNN

by Tyler Durden

Mon, 08/05/2019 – 12:10

Zdejší článek o postupech současné populistické indické vlády proti islamizaci země:

Zdroj: https://www.zerohedge.com/news/2019-08-05/kashmir-lockdown-india-strips-muslim-majority-region-autonomy-troops-move

Sdílejte přátelům

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bořivoj Lupen
1 rok před

Udělali dobře. Hinduisté v moderní době jsou velmi mírumilovní, skoro jak Buddhiste