Ústava 2.0 pro Evropu?

Nezařazené

Na neformálním setkání ministrů zahraničí EU, které se konalo v Kodani – metropoli Dánska, nynějšího předsedy EU – ministr zahraničí SRN Guido Westerwelle prohlásil, že i když po urovnání problému řeckého dluhu je ještě brzy se uvolňovat, objeviliy se přece jen vážné důvody k optimismu.

A proto podle slov Westerwelle nastal čas vrátit se k projednání aktuálních politických problémů Evropy. A jmenoval mezi nimi kupodivu otázku Ústavy EU.

„Evropa přece existuje nejen pro boj proti krizím“, prohlásil na setkání v Kodani. A navrhl zahájit novou diskusi o Ústavě.

Na otázku, co právě by chtěl vidět Guido Westerwelle v „Ústavě 2.0“, ministr neodpověděl. Leckteré myšlenky ale sdělil. Jde za prvé o všelidové zvolení prezidenta EU. Kromě toho navrhl Westerwelle projednat návrh budoucí Ústavy v celonárdních referendech, co je demokratičtější. AY konečně hodlá už březnu uspořádat setkání ministrů, kteří jeho návrh schválili. Takových je podle německého listu Frankfurter Allgemeine Zeitung celkem devět. Jsou mezi nimi mj. ministři zahraničí Francie, Itálie, Portugalska, Polska a Dánska.

Někteří z nich pravdaže schvalují myšlenku Westerwelle s výhradami. Třeba podle slov jeho italského kolegy Giulia Terzi di Sant’Agata je tento návrh „předčasný“, i když je možno „pomýšlet na novou Evropu“.

Rozhodně proti myšlence německého ministra se vyslovil ministr zahraniučí Švédska Carl Bildt. Otázka Ústavy teď není aktuální, prohlásil, protože Lisabonská smlouva se ještě zdaleka nevyčerpala. Za nevčasnou pokládá novou diskusi také řada expertů. Například expert ruského Ústavu Evropy Vladislav Bělov.

V daném okamžiku to je otázka, která není na pořadu dne z hlediska prvořadých problémů. Proto nemohu ani předpokládat, čím byl vyvolán tento návrh pana Westerwelle.

Sarkasticky přijal myšlenku německého ministra politolog Daniel Florian z Německé společnosti politické expertízy (Degepol). Pan Westerwelle by si měl vzpomenout na pohádku velkého Dána Hanse Christiana Andersena „Císařovy nové šaty“. „Evropský prezident“ bez evropské veřejnosti se může změnit v „nahého císaře“.

zdroj

Kam dál:

Sdílejte přátelům

14
Komentujte

0 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na