USA použily v Sýrii ochuzený uran

Nezařazené

(foto – Wikipedia)

 

Navzdory slibům o nepoužívání zbraní s ochuzeným uranem při svých vojenských akcích v Sýrii americká vláda přiznala, že vypálila tisíce těchto smrtících střel na Syrském území. 

Foreign Policy píše, že mluvčí amerického vrchního velení Central Command (CENTCOM) Mjr. Joshosh Jacques řekl Airwars a Foreign Policy, že 5 265 protipancéřových 30- milimetrových střel s ochuzeným uranem bylo vypáleno 16. října a 22. listopadu 2015 z letadel Air Force A-10 pro zničení cca 350 vozidel ve východní syrské poušti. Mluvčí operace Inherent Reslove John Moore řekl v roce 2015, že letadla USA a jejich spojenců nepoužívají a nebudou používat v Iráku a v Sýrii během operace Inherent Resolve munici s ochuzeným uranem. 

Víme nyní, že se tak nestalo.

Četné studie zjistily, že ochuzený uran je zvláště zhoubný, pokud je vdechován prach. Studie Univerzity v Southern Maine objevila, že ochuzený uran poškozuje DNA v lidských plicních buňkách. Tým, který vedl John Pierce Wise, vystavil buněčné kultury uranovým sloučeninám různých koncentrací. Sloučeniny způsobily trhliny v chromozomech uvnitř buněk a zabránily jim ve zdravém růstu a dělení. „Tato data ukazují, že vystavení částicím ochuzeného uranu může představovat velké riziko poškození DNA a může vyústit v rakovinu plic,“ napsal tým v časopise Chemical Research in Toxicology.

Měli bychom mít na paměti, že USA se účastní vojenských aktivit v Sýrii v rozporu s mezinárodním právem a se zákony USA. Americká akce proti ISIS v Sýrii nebyla schválena Kongresem a ani OSN vojenskou sílu proti suverenitě Sýrie neschválilo. Lidé v Sýrii budou muset odolávat zvýšenému riziku rakoviny, vrozených vad a dalších nemocí spojených s vystavením radioaktivním materiálům. Ochuzený uran je vedlejším produktem obohacování uranu v jaderných elektrárnách a má poločas rozpadu stovky milionů let. Poškození syrského území tak bude pokračovat dlouho potom co všichni účastníci současných zvěrstev budou po smrti. 

 

Zdroj: https://www.lewrockwell.com/2017/02/daniel-mcadams/cancer-war-crimes/

 

Sdílejte přátelům

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments