Ukrajinští separatisté souhlasí se zastavením palby, EU možná suspenduje sankce

Nezařazené

Ač už nás začala unavovat ta zavržená příměří a porušená zastavení palby v Izraeli, tak podle Interfax to vypadá, že Ukrajina a pro-ruští separatisté na východě Ukrajiny (kteří v posledních dnech nabyli oproti armádě navrch) se dohodli na zastavení palby:

  • UKRAJINŠTÍ SEPARATISTÉ SOUHLASILI OD DNEŠNÍ 6 H ODPOLEDNE SE ZASTAVENÍM PALBY: IFX
  • POROŠENKO: PŘEDBĚŽNÝ PROTOKOL O ZASTAVENÍ PALBY PODEPSÁN V MINSKU: BBC

Úžasné zprávy, zvláště pro Merkelovou (a Hollanda), kteří už vystoupili a uvedli, že zastavení palby znamená, že EU by mohla suspendovat sankce (čímž si zachrání tvář a vyhnou se některým dalším eskalacím). Otázkou je – do jaké míry bude Ukrajina svolná s Putinovým 7 bodobým plánem? Pokud vůbec?

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

Jak uvádí WaPo:

Porošenko se nevyjadřoval konkrétně k „Putinovu plánu“, jak to nazývá Kreml, ale řekl, že nastal čas ukončit tento konflikt.

„Prvním úkolem je mír,“ řekl v prohlášení Porošenko. „Dnes v 5 h ráno jsem mluvil s presidentem Putinem o tom, jak bychom tento strašlivý proces mohli zastavit. Nelze popírat, že to umírání se musí zastavit.“

Jak hlásí BBC:

„Ukrajinský president říká, že předběžný protokol o zastavení palby byl odsouhlasen v Minsku. Je naděje, že zastavení palby by mohlo nastat později.“

  • GUVERNÉR UKRAJINSKÉHO REGIONU DONĚCK POTVRDIL, ŽE URKAJINA PODEPSALA MÍROVÝ PLÁN A ČEKÁ SE NA PODROBNOSTI PLÁNU
  • UKRAJINŠTÍ REBELOVÉ JSOU PŘIPRAVENI ZASTAVIT BOJE: PLOTNICKIJ

Jak dodává DPA:

Zástupci ukrajinské vlády a vůdci pro-ruských separatistů na východě země podepsali bilaterální dohodu o zastavení palby, která nabude účinnosti v pátek odpoledne, ohlásila exkluzivně tisková agentura Interfax.

Ta 14 bodová dohoda rovněž vymezuje monitorování zastavení palby a výměnu zajatců. Byla podepsána po téměř dvou hodinách rozhovorů v běloruském hlavním městě Minsk.

Samozvaná Doněcká lidová republika potvrdila dohodu o zastavení palby na svém oficiálním Twitterovém účtu.

Evropští vůdci jásají (zatím):

  • MERKELOVÁ ŘÍKÁ, ŽE OVĚŘITELNÉ ZASTAVENÍ PALBY BY MOHLO SUSPENDOVAT VŠECHNY SANKCE
  • MERKELOVÁ: VŠECHNY DALŠÍ RUSKÉ SANKCE BY SE MOHLY OPĚT SUSPENDOVAT
  • MERKELOVÁ ŘÍKÁ, ŽE HROZBA SANCEMI OD EU ZŮSTÁVÁ V PLATNOSTI
Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

Ale jak uvádí Leonid Bershidsky z Bloomberg:

„Všechny ty sankce byly jak ošetřovat mrtvolu obklady,“ řekl dnes zkroušený Jaceňjuk. „Nepomohly s ničím.“ Volal po tom, aby Západ zmrazil ruská aktiva a finanční transakce, aby je přinutil stáhnout se. Západ však nejspíš tak daleko nezajde. Ty sankce už přispěly k ekonomickému propadu Německa a Evropa si nemůže dovolit další útrapy. Vojenská pomoc není myslitelnou volbou: Na světě neexistuje země, kde by voliči podpořili válku s Ruskem.

Západní svět se asi bude ze svého morálního dilematu vykrucovat obviňováním Porošenka, že byl hluchý k ruským legitimním obavám, že by si Ukrajina nezachovala status nárazníkového státu. Ať to může znít jakkoliv nespravedlivě, tak teď Ukrajina stojí před nutností poskytnout Putinovi ústupky. Může to ještě nějakou dobu trvat, než se to potopí, ale ten druh pomoci, kterou by Kyjev opravdu potřeboval, nejspíš na cestě není. Pokud se Porošenko vnitřně nevypořádá s tím, že by to takto vzal, tak by východní Ukrajina docela dobře mohla skončit jako země nikoho pod ruskou kontrolou jako Abcházie, Jižní Osetie a Transinstrie. Teď už v tom nejsou žádná řešení, která by zachránila tvář.

* * *

Když se ten proces bez jakýchkoliv další sankcí protáhne do zimy, tak bude mít Rusko navrch a bude držet v ruce všechny páky… a možná proto trh tak nadšeně pádí v radosti na takovouto zjevnou de-eskalací.

Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček

Zdroj: zerohedge.com

Čtěte také:

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments