Ukrajinský ministr energetiky: EU by se měla podělit o tranzitní rizika a pomoci zaplatit skladování plynu

Nezařazené

Ukrajinský ministr energetiky a uhelného průmyslu Vladimir Děmčišin EU navrhl, aby částečně platila náklady na plnění podzemních zásobníků plynu v jeho zemi, aby se tak omezilo riziko možných přerušení tranzitu do Evropy.

„Komisaři pracují na scénářích nejhoršího případu. Ale všechny náklady nechávají na nás,“ řekl Wall Street Journal (WSJ). „My jsme připraveni provést to, co je v takovém případě nejdůležitější a zaplatit za to. Ty náklady scénáře nejhoršího případu by ale snad měli být přeci sdílené.“

Ukrajina, aby zajistila stabilní zásobování Evropy během zimy, musí nashromáždit asi 20 miliard kubických metrů plynu do zásobníků. K tomu musí začít už v dubnu podle Evropské komise nakupovat plyn. Děmčišin si však myslí, že takových 14-15 miliard kubických metrů by mohlo stačit, jak řekl v interview s WSJ.

Ukrajina platí za ruský plyn o 15 procent více než za palivo ze Slovenska a z dalších zemí EU, řekl Děmčišin s dodatkem, že k uskladnění těch dalších 5 miliard kubických metrů plynu bude zapotřebí dalších 1,5 miliardy $.

‚Zimní balíček‘ zpečetěný loni v říjnu stanovilo cenu na 378 $ za 1 000 kubických metrů. Avšak pokles cen ropy vedl k nižším cenám s tím, že se teď na Ukrajinu plyn dodává za 329 $.

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

Varoval, že Kyjev by se mohl rozhodnout zavřít dodávky plynu do samozvaných republik Doněck a Lugansk, jelikož místní distribuční společnosti od srpna zaplatily jen 20 procent dodávek.

Naftogaz v pátek poslala dalších 15 milionů $ Gazpromu jako předplacení březnových dodávek a tato suma bude stačit až do poloviny měsíce. Mluvčí Gazpromu Sergej Kuprjanov řekl, že bylo zaplaceno 10 milionů kubických metrů a Gazprom je dodá.

Koncem února považoval ruský ministr energetiky Alexandr Novak riziko toho, že Ukrajina zastaví tranzit plynu za vysoké s tím, že v podzemních zásobnících zbyde 3. března jen 8 miliard kubických metrů ‚aktivního‘ plynu. Novak řekl, že tak 5-6 miliard z těch 8 miliard kubických metrů v tzv. ‚vyrovnávacích mezi-zásobnících‘ by ve skladovacích zařízeních mělo pořád zůstávat.

Ukrajina začala z těchto skladů 20. října se zahájením topné sezóny plyn vyčerpávat. Dodávky z Ruska byly uprostřed června přerušeny kvůli miliardám dolarů dluhů za nedoplatky a obnoveny byly až 9. prosince, když Gazprom dostal předplatné.

Ukrajina vyvíjí frenetické úsilí o snížení své závislosti na ruském plynu. Počátkem února zvedla vláda spotřebitelské ceny energií o téměř 300 procent, aby za to dostala finanční pomoc od MMF. Děmčišin řekl, že zvednutím cen plynu pomůže omezit spotřebu a spolu s ostatními změnami na vnitřním ukrajinském trhu s energiemi to pomůže dosáhnout nezávislosti této země na ruských dodávkách plynu během tří až čtyř let.

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček

Zdroj: globalresearch.ca

Čtěte také:

Sdílejte přátelům

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
35 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments