Ukrajina žadonící o více zbraní ze Západu konečně přiznává těžké ztráty

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ NOVINKY, POLITIKA, Světová

Ukrajinská vláda dosud po čtyři měsíce konfliktu své vojenské ztráty udržovala v přísné tajnosti, přičemž bedlivá mezinárodní pozornost se soustřeďovala na ruské ztráty, kdy předtím byly dokonce široce rozšířené spekulace a tvrzení, že Rusko „prohrává“.

V Západních médiích a mezi třídou národně bezpečnostních expertů však došlo v posledních týdnech k pozoruhodnému posuvu, když Ruské síly teď už upevňují své držení skoro celého Donbasu a poslední obranná bašta Luhanska město Severodoněck je zřejmě před nadcházejícím zhroucením.

V takovéto situaci vedoucí poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoljak ve čtvrtek přiznal, že Ukrajina během ruské ofenzivy ztrácí mezi 100 a 200 vojáky denně. Toto číslo bylo tedy značně revidováno navýšením v porovnání s tím, jak prezident Zelensky ještě minulý týden podsouval odhady ztrát na 60 až 100 vojáků denně.

Poté, co se usilovalo o skrývání nebo shazování informací, které budily dojem těžkých ukrajinských ztrát a neúspěchů na bojišti, to vypadá, že zveřejňování průměrných denních ztrát směřuje k získání více zbraní od Západu.

„Ruské síly na frontu vrhly prakticky všechno ne-nukleárního a k tomu patří těžká artilerie, systémy salvových raketometů a letectvo,“ říkal Podoljak BBC a dále:

Opakoval ukrajinské výzvy k poslání více zbraní ze Západu, kdy říkal, že „naprosto chybějící parita“ mezi Ruskou a Ukrajinskou armádou je důvodem těžkých ukrajinských ztrát.

„Naše požadavky na artilerii nejsou jen tak nějakým vrtochem, nýbrž objektivní potřebou způsobenou situací na bitevním poli,“ řekl. Specifikoval, že ukrajinská vojska potřebují 150 až 300 raketometných systémů, aby se mohla s Ruskem srovnávat, což je daleko více, než co Západ až dosud dodal.

Spolu s tím Podoljak říkal, že postoj jeho vlády je takový, že mírové rozhovory s ruskými zástupci nejsou možné, dokud Kreml nevrátí území, které uchvátil od počátku invaze z 24. února.

Mimo to, ale v souladu s tímto poselstvím řekl náměstek šéf ukrajinské vojenské rozvědky, že, „Ukrajina proti Rusku na frontových liniích prohrává a že teď, aby Rusko udržela v omezené oblasti, už téměř výhradně závisí na zbraních ze Západu,“ jak ho citoval Guardian.

„Teď je to válka artilerií,“ řekl náměstek šéfa vojenského zpravodajství Vadym Skibickyj. Říkal, že pokud jde o boje na frontové linii, které přezdívá místo, „kde se rozhodne o naší budoucnosti,“ je realita taková, že „co se týče artilerie, prohráváme.“

„Vše teď závisí na tom, co nám Západ dá,“ řekl Guardian. „Ukrajina má jeden kus artilerie proti 10 až 15 kusům ruské artilerie. Naši Západní partneři nám dali asi 10% toho, co mají oni.“ Při výzvách k Západním podporovatelům Kyjeva, zvláště ke Spojeným státům, aby poslali více, i když za vojenskou pomoc se už utratily miliardy, zdůraznil, že vojskům rychle dochází munice.

„Už jsme spotřebovali skoro všechnu dělostřeleckou munici a v současnosti používáme granáty kalibru 155 podle standardů NATO,“ řekl o munici, kterou dělostřelecké zbraně pálí.

„Evropa také dodala granáty menšího kalibru, ale s tím, jak z toho Evropa utíká, tak se to množství tenčí.“

„Kdyby uspěli v Donbasu, tak by toho území mohli využít k rozpoutání útoku na Oděsu, města Záporoží a Dnipro,“ řekl Skibickyj o Ukrajinou pořád ještě kontrolovaných městech, které však zůstávají v úderném dosahu z oblastí okupovaných Ruskem. „Jejich cílem je celá Ukrajina a více.“

Dále řekl, že dodávky ruských zbraní mohou daleko překonat to, co Ukrajina v současnosti má s nejméně ročním náskokem, než toho bude Rusko muset vyrobit více nebo jinak mobilizovat populaci, aby navýšilo výrobu, popisoval tu situaci pro Guardian. Ale vzhledem k těmto přiznáním a k tomu, že na Západ pomalu doléhá realita, že Rusko z východu sice nepůjde vyhnat, ale že Kyjev se stejně brání představě o urovnání jednáním, tak jaké nás tedy čeká konečné dějství?

Náhledový obrázek: The New York Times

BY TYLER DURDEN

FRIDAY, JUN 10, 2022 – 03:40 PM

Zdroj: https://www.zerohedge.com/geopolitical/ukraine-belatedly-admits-heavy-casualty-rate-appeal-more-weapons-west

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

[…] Ukrajina žadonící o více zbraní ze Západu konečně přiznává těžké ztráty Mexický prezident zlořečí „nemorální“ zástupné válce NATO na Ukrajině Veřejné mínění o Ukrajině se v EU mění, jelikož Evropané upřednostňují okamžitý mír před rozhodnou porážkou Ruska Unipolární řád skončil, Západ zamířil k „výměně elit“, Rusko z toho vychází silnější, hlásá Putin […]