Ukrajina schvaluje zákon o sankcích na Rusko: Zastavení tranzitu plynu vypadá, že bezprostředně hrozí

Nezařazené

Ukrajinský parlament ve čtvrtek schválil zákon o uvalení sankcí na ruské společnosti a jednotlivce „za financování terorismu.“ Jak hlásí Reuters, ministerský předseda Arsenij Jacenjuk parlamentu řekl, že „schválením zákona o sankcích jsme ukázali, že tato země je schopna se uchránit.“ Avšak je tu první ‚hrozba‘ – že evropské energetické společnosti budou muset souhlasit s významnými revizemi kontraktů pro nákupy ruského zemního plynu, pokud by potenciálně došlo v nadcházejících zimních měsících k rozvratu dodávek – což vypadá sebevražedně … a vůdci EU z toho nejsou šťastní. Slovenský premiér Robert Fico se rétoricky zeptal: „Není to divné, že země, která podepsala asociační dohodu, a země, které se všichni pokoušíme pomáhat, přijímá kroky, které ohrožují zájmy jednotlivých členů EU?“

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou na eshop.reformy.cz

Jak hlásí Reuters, Ukrajinský parlamentu ve čtvrtek schválil zákon o uvalení sankcí na Ruské společnosti a jednotlivce podporující a financující separatistické rebely na východě Ukrajiny.

Vláda už připravila seznam 172 občanů Ruska i dalších zemí a 65 ruských společností, včetně giganta exportu plynu Gazprom, na které by mohli uvalit sankce „za financování terorismu.“

Po čtvrtečním hlasování řekl ministerský předseda Arsenij Jacenjuk, že Ukrajina přikročila k historickému kroku. „Schválením zákona o sankcích jsme ukázali, že tato země je schopna se uchránit,“ řekl.

„Tento zákon poskytuje jasnou odpověď jakémukoliv agresorovi nebo teroristovi, který ohrožuje naši národní bezpečnost, naši vládu a naše občany.“

Ukrajina v pondělí řekla, že evropské energetické společnosti budou muset souhlasit s významnými revizemi kontraktů při nákupech ruského zemního plynu, pokud by parlament souhlasil se sankcemi na Gazprom.

Rusko je největší evropský dodavatel plynu uspokojující téměř třetinu poptávky tohoto regionu, a polovina z něho teče k evropským klientům přes Ukrajinu. Evropské dodavatelské společnosti mají starosti, že ukrajinské sankce by mohly během nadcházející zimy rozvrátit dodávky.

Ale jak hlásí Bloomberg, evropští vůdci z Ukrajiny nejsou šťastní…

Sankce uvalené Evropskou unií a Ruskem jeden proti druhému „oboustranně postrádají smysl a povedou ke slabší EU,“ řekl v Bratislavě reportérům slovenský premiér Robert Fico.

„Chápu sice, že je to o principech, mám ale daleko k tomu, abych uvěřil ve spravedlnost v mezinárodní politice.“

„Není to divné, že země, která podepsala asociační dohodu, a země, které všichni zkoušíme pomáhat, přijímá kroky, které ohrožují zájmy jednotlivých členů EU?“ řekl Fico, když mluvil o navržených ukrajinských sankcích proti Rusku, které by mohly suspendovat tranzit plynu do Evropy.

„My nechceme být rukojmím Rusko-ukrajinského konfliktu, my nechceme obětovat vlastní zájmy ve jménu nějakého souboje.“

*  *  *

A co je horší…, jak jsme uvedli před tím, Evropa nebude schopna produkovat žádný svůj vlastní břidlicový plyn přinejmenším 2 roky.

Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček

Zdroj: zerohedge.com

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments