Ukrajina odmítá vstup ruského konvoje a odsuzuje tuto “provokaci cynického agresora”

Nezařazené

Včera s tím, jak se ruský humanitární konvoj blížil k ukrajinské hranici, tak došlo v Kyjevě ke značnému zmatku, jestli dovolit těm zhruba 280 náklaďákům vezoucím tento “materiál” vstup na své území. Tento zmatek pak včera odpoledne ještě vzrostl, když Lavrov z Ruska řekl reportérům v Soči, že Rusko poté, co požádalo Německo o pomoc při získání souhlasu od Kyjeva, obdrželo ukrajinské povolení pro vstup konvoje, když se odsouhlasila Ukrajinou navržená trasa a odsouhlasilo se, že náklaďáky konvoje ponesou označení ukrajinskými poznávacími značkami, a vyhoví se požadavkům Ukrajiny, že v náklaďácích budou i zástupci ukrajinské vlády. Ukázalo se ale, že Ukrajina zase jenom šprýmovala, a jak dnes ráno ohlásila Reuters, Kyjevská vláda vyslání ruského humanitárního konvoje s pomocí východní Ukrajině zase jednou odsoudila jako akt ruského cynismu a ve středu ohlásila, že konvoji nebude vstup povolen.

 

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou na eshop.reformy.cz

„Míra ruského cynismu nezná žádných hranic,“ řekl na schůzi vlády ministerský předseda Arsenij Jaceňjuk. „Nejdříve poslali tanky, rakety Grad a bandity, kteří střílí po Ukrajincích, a teď posílají chléb a sůl.“

Ministr vnitra Arsen Avakov na své Facebookové stránce řekl: „Žádnému Putinovu ‚humanitárnímu‘ konvoji nebude dovolen přechod do Charkovského regionu. Tyto provokace cynického agresora na našem území povoleny nebudou.“

V těchto komentářích se odráží podezření Kyjeva i Západních metropolí, že vstup konvoje na ukrajinské území by se zvrhl do skryté vojenské akce na pomoc pro-ruským separatistům, kteří teď ztrácí území oproti vládním silám.

Dnes se k nim přidalo i Finsko, možná, aby to vypadalo, že existuje západní konsensus proti ruské humanitární pomoci: „Finská vláda v e-mailovém prohlášení řekla, že konflikt na Ukrajině se „musí vyřešit jednáním a při zajištění, že k tomu dojde, má primární důležitost, aby Rusko zastavilo pomoc separatistickým skupinám.“

Avšak, jen aby udrželi svět zírající na špičkách a ukázali ukrajinskou vládu, která teď už 4 měsíce vede občanskou válku proti vlastnímu lidu, jako méně bezcitnou, tak nebylo bezprostředně jasné, jestli je to vyložené zamítnu ruské pomoci nebo odmítnutí dovolit ruským náklaďákům vjezd na ukrajinské území.

Ukrajina v úterý řekla, že náklad by se musel na hranici vyložit z ruských náklaďáků a převézt pod záštitou Červeného kříže na jiných vozidlech. Evropská unie (EU) řekla, že obsah se bude muset zkontrolovat.

Kyjev Rusko obvinil z podpory a vyzbrojování rebelů – kteří jsou teď už zjevně na pokraji porážky vládními silami – dodávkami tanků, raket a další výzbroje. Což Moskva popírá.

Buďte si jisti, že linie tohoto příběhu, než ty náklaďáky nakonec dorazí k hranici, se ještě několikrát změní, a je na každém, aby hádal, jak asi Rusko to napětí eskaluje, pokud bude Kyjev pokračovat se zakopáváním, a odmítne pomoc stovkám tisíců Ukrajinců a etnických Rusů uvízlých v nejsmrtonosnější evropské občanské válce za mnoho let.

Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček

Zdroj: zerohedge.com

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments