Ubozí migranti na řecko-turecké hranici zlomení krutým řeckým odporem útoky vzdali. Na jak dlouho?

Mezinárodní konflikty, NWO

Počet migrantů pokoušejících se o ilegální přechod z Turecka do Řecka se v pondělí a úterý dostal na normální úroveň, když v předchozích dnech naráželi na odhodlané úsilí řeckých bezpečnostních sil, kterým s jejich zastavením pomáhali i policisté z ostatních evropských zemí. Není ale jasné, jak dlouho ten oddech vydrží.

„V posledních několika dnech byla situace na hranicích velice stabilní,“ uvedl ve zprávě o situaci pro EUobserver mluvčí řeckého ministerstva zahraničí. „Měli jsme tu jen velice málo pokusů migrantů o vstup.“ Podobná prohlášení učinili i zástupci jak EU, tak OSN.

Od konce února, kdy turecký prezident Recep Erdogan oznámil, že země už migrantům nebude bránit v odchodu z tureckého území, aby vpadli do Řecka a přes něj pokračovali dál do Evropské unie, se do země pokoušely prorazit desítky tisíc migrantů. Migranti, z nichž většina jsou muži ve vojenském věku, dokonce proti řecké pohraniční stráži nasazovali zbraně jako zápalné pumy a slzný plyn, v čemž jim, jak o tom Voice of Europe referoval, pomáhala turecká policie. Několik dalších zemí Evropy, jako Rakousko a země Visegrádské skupiny, buď poslaly posily pro řecké jednotky, nebo to alespoň slíbily.

Řecko tvrdí, že na hranici skoro všechny migranty zastavili. Turecko jim odporuje tvrzením, že jich v posledních týdnech do Řecka proniklo přes 130 000.

V posledních několika dnech byla spatřena řada migrantů, jak oblast řecké hranice opouští, a New York Times referoval, že turecká vláda posílá autobusy, aby migranty odvezly zpět do Istanbulu. Mezinárodní organizace pro migraci EUobserver řekla, že jich tam ale tisíce zůstávají a nejspíš čekají, jak se vyvine probíhající vyjednávání mezi Tureckem a EU týkající se vývoje migrace.

I přes tu přestávku se však migranti na řecké hranici s bezpečnostními silami ve středu ráno zase střetli, jak o tom Voice of Europe referoval, a zase se pokusili prorazit přes plot. Ještě se uvidí, jestli je to jen dočasný útlum nebo jestli to je přes jejich násilnost už za námi.

Řecko rovněž Turecko obviňuje, že na hranice posílá i své vlastní občany podsouvané jako uprchlíky s úmyslem vytvořit scény pro fake news na podporu turecké propagandy o migrantech, jak o tom referovaly Ahval News.

Turecká vláda však lpí na postoji oznámeném v únoru a tvrdí, že migranti jsou pořád vítáni, aby zkoušeli přes jejich území přecházet do Evropy, jak se jim zlíbí. Turecko migranty využívá jako vyjednávací páku ve snaze donutit Evropskou unii, aby je podpořila při vpádu do Sýrie. Sýrii pomáhá Rusko, které vede nálety, které vyženou miliony dalších migrantů, aby utekli do Turecka.

Řecký ministerský předseda Kyriakos Mitsotakis řekl Guardian, že skutečným problémem jasně nejsou migranti, nýbrž geopolitika.

Pokud mezinárodní společenství nenajde řešení syrského problému, tak je zjevně nevyhnutelné, že dříve či později se příval migrantů na Řecko obnoví.

By Michael Lord 18 March 2020

Zdroj: https://voiceofeurope.com/2020/03/greek-turkish-border-returns-to-normal-but-for-how-long/

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments