Turečtí islamisté jásají, mají povolenku, aby mohli z Hagia Sofia udělat zase mešitu

POLITIKA, Světová

Starobylá katedrála Hagia Sofia v Istanbulu, bývalé sídlo východního křesťanstva, už může být určena k využití jako mešita, neboť v pátek turecký nejvyšší soud rozhodl, že její převod na muzeum v roce 1934 byl nezákonný.

Rozhodnutí tohoto soudu ruší objektu status muzea a umožňuje, aby se Hagia Sofia zase řádně stala mešitou, přičemž toto rozhodnutí během několika minut po potvrzení vyvolalo zuřivé reakce, kdy UNESCO varuje: „Naléháme na turecké úřady, aby zahájily dialog, než přijmou jakékoliv rozhodnutí, které by mohlo mít dopad na univerzální hodnoty tohoto místa.“

Toto je rozhodnutí, o které dlouho usilovali konzervativní muslimové v Turecku i jinde a zvláště prezident Recep Tayyip Erdogan, jehož popularita po 18 letech v čele turecké politiky už uvadá, hlásí New York Times.

Erdogan, který vede islamisticky orientovanou stranu, už předtím promlouval o možnosti změny statutu Hagia Sofia na mešitu, ale řekl, že jeho vláda počká na rozhodnutí Rady státu, jak už Breitbart Jerusalem referoval.

Plán na jakoukoliv konverzi je kontroverzní jak v Turecku, tak i mimo něj.

Hagia Sofia postavená za byzantského císaře Justiniána bývala po řadu staletí hlavním sídlem Východní Pravoslavné církve, kde byli korunováni císaři uprostřed mramorových ornátů a dekoračních mozaik.

Po dobytí Konstantinopole – toho města, ze kterého je dnes Istanbul – Otomany v roce 1453 k budově přistavěli čtyři minarety do terakotově zbarvených konstrukcí s kaskádovitými dómy a z budovy se stala mešita.

Budova otevřela své dveře jako muzeum v roce 1935 po rozhodnutí Rady ministrů.

Islamistické skupiny však tuto symbolickou konstrukci považují za odkaz otomanského sultána Mehmeta Dobyvatele a rozhodně odmítají její statud jako muzea. 31. května se před Hagia Sofia shromáždil obrovský dav na výročí dobytí města, aby se modlil a požadoval její obnovu jako místa muslimských bohoslužeb.

Teď už se tedy pro Erdogana otevřela cesta, aby vyhověl kritikům z řad konzervativních muslimů, a ukončil spor mezi Křížem a Půlměsícem ve prospěch islámu.

A to udělal už v pátek, kdy podepsal dekret, který předává kontrolu nad Mešitou Ayasofya, jak je známa v Turecku, tureckému náboženskému direktorátu, aby ji opět otevřel k bohoslužbám, hlásí BBC.

SIMON KENT

10 Jul 2020

Zdroj: https://www.breitbart.com/middle-east/2020/07/10/turkish-islamic-conservatives-win-hagia-sophia-cleared-to-become-a-mosque-again/

5 1 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments