Turecký spojenec Erdoğana hrozí Řekům invazí a genocidou

POLITIKA, Světová

Prominentní turecký politik, který je spojencem prezidenta Recep Tayyip Erdoğana pohrozil na sociálních médiích Řecku invazí a genocidou.

Generální tajemník strany Nacionalistické hnutí (MHP) İsmet Büyükataman a úřadující poslanec za velkoměsto Bursa včera na Twitteru vystavil hrozbu. MHP je nacionalistická strana, která je momentálně čtvrtou největší stranou v tureckém parlamentu a je součástí vládnoucí koalice v této zemi spolu se stranou Spravedlnosti a rozvoje (AKP) prezidenta Erdoğana. Mládežnické křídlo této strany jsou notoricky neblaze proslulí Šedí vlci, což je polovojenská organizace, kterou podezírají, že v minulosti páchala teroristické útoky.

„Připomínáme Řeckému státu, že lidé, kteří v letech 1919-22 přihlíželi masakrům tureckého národa, tím utáhli kolem krku smyčku svým vnoučatům,“ napsal Büyükataman na svůj tweet. „Jinak vám připomínáme, že Atatürk pro velký Turecký národ meze nekladl. Takže tentokrát si asi budeme muset zaplavat až na Sicílii.“

5- Yunan devletine tavsiyemiz 1919-22 arasında Türk milletine katliamları reva görenlerin torunlarının tasmasını bağlamasıdır.

Aksi takdirde büyük Türk milletinde Atatürklerin tükenmediğini hatırlatırız ki bu sefer Sicilya’ya dek yüzmek zorunda kalabilirler.

— İsmet Büyükataman (@buyukataman) May 28, 2020

Büyükataman se tím odkazoval na Řecko-tureckou válku 1919-1922, kdy Řecko vpadlo do turecké Anatolie včetně přístavního města Smyrna. Tento region býval historicky součástí Řecka a byl i tehdy domovem velké řecké populace. Řecko zaútočilo poté, kdy dostalo sliby od vítězných spojenců z První světové války, že jim toto území bude vráceno a že řecké obyvatelstvo této oblasti bude uchráněno před tureckými ukrutnostmi, které bývaly do té doby běžné.

V srpnu 1922 byly řecké síly zahnány. To turecké síly znovu Smyrnu zabraly a zapálily řecké a arménské čtvrti v rámci tzv. „Velkého požáru Smyrny.“ Odhaduje se, že se jim tím povedlo upálit přes 100 000 Řeků. Mnoho žen znásilnili a desetitisíce řeckých a arménských mužů deportovali do pracovních táborů, kde jich pak spousta pomřela. I Evropané z několika dalších národů, kteří byli ve městě v době jeho znovudobytí, byli povražděni také. V Turecku se to oslavuje jako velké vítězství. V té době byl prezidentem zakladatel Turecké republiky moderních dnů Atatürk

Büyükataman ve svém tweetu naznačuje, že Řecko má brzy čekat zopakování těchto hrůz, ač „zaplavání na Sicílii“ v komentáři poukazuje, že Turecko tentokrát provede invazi a genocidu přinejmenším v Řecku samotném.

Možná není náhodou, že Büyükataman svůj tweet pronesl 28. května, den před výročím dobytí Konstantinopole Turky roku 1453.

Büyükatamanovy komentáře by se určitě neměly brát ne lehkou váhu, vzhledem k prudkému vzestupu napětí mezi Řeckem a Tureckem v posledních měsících. Turecko tento měsíc vypustilo armádu migrantů, kteří se pokoušeli o ilegální útoky na hranice mezi oběma zeměmi podél řeky Evros často s poskytnutím pomoci od tureckých bezpečnostních sil. Turecké ozbrojené síly navíc proti Řecku prováděly provokativní kroky s opakovaným porušováním řeckého vzdušného prostoru a vod vojenskou technikou a dokonce s invazí a okupací do úseku řeckého území, jak už o tom Voice of Europe referoval.

By Michael Lord 29 May 2020

Zdroj: https://voiceofeurope.com/2020/05/turkish-erdogan-ally-threatens-greeks-with-invasion-and-genocide/

5 1 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments