Turecký činitel tvrdí, že východní Středomoří je součástí turecké modré vlasti

Evropská Unie, NEJZAJÍMAVĚJŠÍ NOVINKY, POLITIKA

Ředitel komunikace turecké vlády Fahrettin Altun v době vypjatého napětí v oblasti tvrdí, že východ Středozemního moře je součástí „Modré vlasti“ jeho země.

Altun ve čtvrtek řekl, že některé země v této oblasti stupňují napětí a že Turecko „se nikdy nevzdá práv a podílů,“ když k tomu dodával, že jeho země nechce opustit diplomatický přístup.

Tureckému rádiu řekl, že východní část Středozemního moře je oblastí, na níž má Turecko „silný historií daný nárok“ a že jeho země i dnes má k „Modré vlasti“ nároky, hlásí řecký list I Kathimerini.

Turci samozřejmě nejsou domorodci tohoto regionu, jsou však lidem ze Střední Asie, který Malou Asii a část Evropy kolonizoval po sériích dobyvačných válek.

Koncept Modré vlasti vypracoval před více než desetiletím turecký admirál Cem Gurdeniz a mluví tak o mořské oblasti poblíž Turecka, která zahrnuje oblasti ve Středozemním a Egejském moři, které považuje za součást svého území Řecko.

Doktrínu Modré vlasti přijal i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a podpořil námořní dohodu s Libyí, kterou Řecko označilo za ilegální.

Tato doktrína se rovněž projevila loni, kdy turecká vláda do Středozemního moře poslala výzkumné plavidlo Oruc Reis, aby prováděla seismické studie k hledání minerálních zdrojů na území, které Řecko prohlašuje za součást své výlučné ekonomické zóny (EEZ).

Turecko také vyslalo válečné lodi, aby zabránilo Kypru provádět podobný průzkum ve svých vlastních vodách, neboť to považuje za nárokový podíl tureckého obyvatelstva na severu tohoto ostrova, který se po invazi roku 1974 stal neuznávaným loutkovým státem Turecka.

Napětí mezi Tureckem a několika členskými státy Evropské unie jako Řecko, Francie a Kypr zůstává vysoké, tento týden ale Turecko prohlásilo, že chce poškozené vztahy s Evropskou unií napravit.

Tento tón obratu přichází měsíc poté, kdy šéf NATO Jens Stoltenberg vyzval k většímu dialogu mezi členskými státy EU a „k Západu patřícímu“ Turecku, jelikož řada států tohoto bloku tlačila na sankce a na možné zrušení celní unie mezi EU a Tureckem.

Tato islamisty vedená země je, stejně jako Řecko, členem aliance NATO.

TAL COHEN/AFP/Getty Images

CHRIS TOMLINSON

15 Jan 2021

Zdroj: https://www.breitbart.com/europe/2021/01/15/turkish-official-claims-eastern-mediterranean-part-of-turkeys-blue-homeland/

5 1 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments