Turecko se chystá postavit vojenskou základnu v Libyi a zapojit se do zdejší války, načež Egypt hrozí svou vlastní intervencí

POLITIKA, Světová

Turecké zapojení do probíhající libyjské války mezi v Benghází sídlícím generálem Khalifou Haftarem a OSN uznávanou vládou GNA v Tripolisu má narůstat.

Po nedávné vojenské dohodě mezi Tureckem a Tripolisem a s tím, jak Haftarovy síly hrozí útokem na jakákoliv turecká letadla nebo lodi, se očekává, že turecké ozbrojené síly se chystají v této válkou rozervané zemi zřídit vojenskou základnu. Middle East Monitor o posledním vývoji referuje:

Turecko se podle tureckých mediálních zpráv z tohoto týdne chystá v Libyi zřídit vojenskou základnu, neboť prezident Recep Tayyip zvažuje možnost intervence do občanské války v této zemi.

V pondělí referoval Yeni Shafak, že Komise zahraničních záležitostí tureckého parlamentu nedávnou dohodu mezi Tureckem a Libyí o vojenské spolupráci schválila. Ta rovněž zahrnuje opatření k vyslání „sil rychlé reakce“, pokud to bude libyjská vláda požadovat.

Přesné umístění navržené základny nebylo zatím odhaleno, ale nejspíš to bude v blízkosti Tripolisu, jelikož tam je frontová linie Haftarových sil LNA, které už vedou ofenzivu k dobytí hlavního města.

Tuto dohodu Ankara původně navrhla, aby mohla vést průzkum ropy a plynu u libyjského pobřeží a ve východním Středomoří, ale později bylo odhaleno, že do toho patří dohoda o úzké vojenské spolupráci.

Prezident Erdogan v prohlášení o této kontroverzní dohodě tento týden provládním zpravodajským kanálům řekl:  „Budeme hájit práva Libye a Turecka ve Východním Středomoří.“ Z arabských médií už přichází nepotvrzené zprávy, že turecké speciální síly se už v Tripolisu vylodily.

Ale kriticky důležitý Egypt, který už dlouho podporuje libyjského silného muže Haftara, tuto dohodu mezi Tureckem a GNA v Tripolisu odsoudil jako „nelegitimní“ a signalizuje, že už asi nadchází jeho vlastní intervence.

V úterý egyptský prezident Abdel Fattah el-Sisi s příchodem turecko-libyjské smlouvy varoval: „Nedovolíme nikomu, aby kontroloval Libyi, to je věc egyptské národní bezpečnosti.“

Vzhledem k tomuto zintenzivňujícímu se konfliktu s povahou zástupné války teď vzniká hrozba, že do ní budou zataženy regionální mocnosti rozzuřené tím, na co pohlíží jako na ilegální turecké intervence na jejich vlastním zadním dvorku, tak někteří geopolitičtí pozorovatelé varují před novou válkou mezi Egyptem a Libyí s vojenským zapojením Turecka.

Je ironií v průběhu tohoto vojenského stupňování pořád platí embargo OSN na všechny strany války v Libyi; je ale krásně vidět, že to vlastně vůbec nikoho nezajímá, zvláště ne Spojené arabské emiráty, Egypt a Turecko.

Turkish special forces file image, via Pinterest.

by Tyler Durden

Thu, 12/19/2019 – 13:40

Zdroj: https://www.zerohedge.com/geopolitical/turkey-establish-military-base-libya-egypt-rejects-erdogans-intervention

Sdílejte přátelům

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Já veterán
10 měsíců před

Že by sultán plánoval invazi do Evropy?? Carramba, z Libye je to kousek, z druhý strany už to má připravený, čeho se ještě dočkáme….