Turecko eskaluje zastrašování Evropou a NATO opuštěného Řecka

Evropská Unie, NEJZAJÍMAVĚJŠÍ NOVINKY, POLITIKA

Uprostřed rostoucího napětí mezi Tureckem a Řeckem kvůli sporu o průzkum plynu v teritoriálních vodách Řecka a Kypru, které už vyústilo v to, že bojové tryskáče obou rivalů hlídkují u Kypru, Associated Press hlásí, že Ankara na hranici s Řeckem vyslala asi 40 tanků a obrněných vozidel.

AP/New York Times cituje sobotní zprávu z tureckých médií:

Turecká média mezitím ohlásila, že na řeckou hranici byly přisunuty tanky, noviny Cumhuriyet uvádí, že ze syrské hranice bylo do Erdine v severozápadním Turecku převezeno 40 tanků a předvedli fotografie obrněných vozidel naložených na náklaďácích.

K žádnému bezprostřednímu oficiálnímu potvrzení tohoto nasazení nedošlo.

Potvrzení ale přišlo poté, co turecká tisková agentura İHA vystavila video ukazující bojová vozidla pěchoty směřující k pohraničnímu bodu.

Tanky však na videu nebyly ve velkém konvoji na turecké dálnici rozpoznatelné a toto nasazení mohlo být dopředu naplánováno, ač to by Atény byly určitě upozorněny a odpověděly by na to.

Mezitím se vedení NATO pokouší zprostředkovat usmíření v tomto sporu mezi členy NATO, který se může pro NATO ukázat jako velký trapas, rovněž i vzhledem k tomu, že Rusko se chystá rozpoutat kolem Kypru námořní cvičení, zvláště pak ve velice sporných vodách, které si Turecko nárokuje pro sebe.

Pohraniční bod Erdine na turecké straně. Mapa od Daily Mail

AP si všímá, jak tahle tahanice začíná být v posledních dvou týdnech čím dál militarizovanější: „Simulované zastrašující nalétávání mezi řeckými a tureckými piloty se nad Egejským mořem a ve východním Středomoří zmnohonásobily.

„Minulý měsíc se srazila turecká a řecká fregata, což údajně turecké fregatě způsobilo drobné škody, ale žádná zranění,“ dodává zpráva.

Lira se propadá do rekordních hlubin, jelikož Rusko provede námořní cvičení ve středomořských vodách, které si nárokuje Turecko

by Tyler Durden

Sun, 09/06/2020 – 07:35

Zdroj: https://www.zerohedge.com/geopolitical/turkey-escalates-deploying-tanks-armored-troop-carriers-greek-border

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments