Tím, po čem Evropani touží, určitě není EU jako federální super-stát, tvrdí polský premiér

Evropská Unie, POLITIKA

14 Dec 2018

Sen Emmanuela Macrona o federální EU „má hodně daleko“ k tomu, po čem touží běžní Evropané, řekl polský ministerský předseda prohlašující, že „jediným realistickým řešením je vybudovat Evropu národů.“

Mateusz Morawiecky tento týden v interview Le Figaro těmto francouzským novinám řekl, že vize jejich prezidenta o Bruselem řízené EU jako federálním super-stát má „daleko k tomu, po čem v Evropě touží lidé,“ a že to je „odtržené od reality.“

Když poukazoval na další rozdíly mezi hledisky vlád v Paříži a ve Varšavě, tak Morawiecki řekl, že nepochopil, co tím Macron myslel, když loni tvrdil, že „žádná francouzská kultura neexistuje.“

„S tím nesouhlasím a myslím si, že naopak má Francie jednu z nejohromnějších kultur světa,“ konstatoval tento polský vůdce a přešel ke zdůrazňování širších kulturních rozdílů mezi západem a východem tohoto kontinentu.

„Ač je Západní Evropa čím dál méně a méně křesťanská, tak víra v životě východu tohoto kontinentu bují a vzkvétá – zvláště pak v Polsku,“ řekl Morawiecki, přičemž zdůrazňoval, že „jen když budeme ochraňovat své kultury, tak můžeme obohatit EU.“

Tento premiér ze strany Zákona a spravedlnosti (PiS) uznal, že mezi Polskem a Francií je řada „nedorozumění“ s poukazem, že Macronův „urážlivý postoj k zemím východní a střední Evropy“ s jeho opakovanými útoky na nacionalismus je silně zakořeněn v západních státech, které nezažily ta desetiletí „zotročení“ pod komunismem.

Poláci jsou „realisté“ a jako takoví uznávají, že „rozdíly v jazycích a v zájmech na tomto kontinentu znamenají, že nikdy nebudeme schopni stát se Spojenými státy evropskými,“ řekl Morawiecki spolu s tvrzením, že ty „univerzální evropské hodnoty“, jimiž se zaklínají propagátoři federální EU, vůbec neexistují.

„Není pochyb o tom, že budoucnost Evropy vidíme odlišně… Musíme se vrátit k modelu Evropy národů, který respektuje zájmy všech jejích členů,“ trval na svém tento premiér.

S poukazem, že přijímání masové migrace ze třetího světa se ukázalo být mezi evropským voličstvem nepopulární, Morawiecki řekl, že Polsko navrhuje „jiné řešení tohoto problému“ posíláním peněz do konfliktních regionů.

Poukázal, že Polsko bylo jedním z největších přispěvatelů do Iniciativy ekonomické odolnosti EU (ERI), kdy darovalo 50 milionů na budování nemocnic a škol v Libanonu, který hostí ohromné množství uprchlíků.

„To je daleko účinnější způsob ke snižování napětí kolem EU. Náš přístup je dost odlišný od toho, jaký přijala německá kancléřka Angela Merkel,“ řekl Morawiecki žurnalistům z Isabelle Lasserre.

Zdroj: https://www.breitbart.com/europe/2018/12/14/poland-eu-superstate-detached-reality/

 

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments