Takto to vypadá, když super-hmotná černá díra „sežere“ celou hvězdu

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ NOVINKY, TECHNOLOGIE

Zrovna, když jste posedávali a škrábali se na zadku, dívali se na reprízu seriálu a dumali, jestli si máte k večeři dát čínu nebo pizzu, tak během toho super-hmotná černá díra požírala hvězdu, a bylo to vidět i tady 215 milionů světelných let daleko.

A vědci už publikovali znázornění, jak to přesně proběhlo.

V úterý RT vystavila zachycení okamžiku, kdy se astronomům povedlo zachytit smrt hvězdy během toho, co nazývají „vlna slapového rozvratu“. Astronomy tato událost vyplašila, když spatřili „intenzivní záblesk světla“, který byl vidět i tady stovky milionů světelných let daleko, po němž hvězda zmizela za horizontem událostí černé díry.

Vlnu slapového rozvratu objevili v září 2019 a pak ji dalších šest měsíců pozorovali. Takové události je „téměř nemožné předpovídat“ jen zřídka je vůbec možno je spatřit, a ještě až teprve teď v době „neustálého dozoru“ nad oblohou. K té události došlo v souhvězdí Eridanus a astronomové mohli tímto směrem zaměřit spousty teleskopů hned, jak si všimli úvodního záblesku.

Thomas Wevers z University of Cambridge řekl: „Okamžitě jsme tím směrem zaměřili celou suitu pozemských i v kosmu umístěných teleskopů, abychom spatřili, co to světlo vytváří.“

K účastnickým observatořím patřili Evropská jižní observatoř s jejím Ohromně velkým teleskopem a s Technologicky novým teleskopem, sítě globálních teleskopů Las Cumbers Observatory a satelit Neil Geresl Swift.

Ten proces byl tak intenzivní, že v té době „přesvítil“ celou svou hostitelskou galaxii, než úplně pohasl. Pozorovatelé říkají, že ta hvězda měla s přesností na jedno desetinné číslo hmotnost našeho zdejšího slunce. Ovšem ta černá díra, co ji zhltla, byla „milionkrát hmotnější“.

Toto pozorování poskytlo přímý důkaz výronu plynů během této události, který vědci teoreticky předpověděli, ale nikdy ještě nepozorovali. „Ta černá díra, během požírání hvězdy, vyvrhovala ven mohutné výtrysky prachu rychlostí 10 000 km/s,“ uvádí RT.

Astronom Edo Berger z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics to zhodnotil: „Tato událost nás poučila o podrobnostech fyzikálních procesů splývání hmot v černé díře a vyvrhování hmot super-hmotnou černou dírou. To je Rozetká deska pro interpretaci budoucích pozorování vln slapového rozvratu.“

by Tyler Durden

Tue, 10/13/2020 – 23:20

Konec formuláře

Zdroj: https://www.zerohedge.com/technology/what-it-looks-when-supermassive-black-hole-eats-entire-star

Sdílejte přátelům

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments