Takhle vidí Putinův poradce rozehrání Ukrajinské krize

Nezařazené

Hlavní „integrační“ poradce Vladimira Putina Sergej Glazjev se na těchto stránkách objevuje pravidelně (viz Putin Advisor Threatens With Dumping US Treasurys, Abandoning Dollar If US Proceeds With Sanctions a Putin Advisor Proposes “Anti-Dollar Alliance” To Halt US Aggression Abroad, což jsou dva příklady). Tak je tomu i teď, když se ukrajinská situace zase jednou eskalovala, a tentokrát se obě strany otevřeně pouští do obchodní války a mnozí naznačují, že otevřená válka je sotva za horizontem, tak jak vidí tento Putinův poradce rozehrání ukrajinského konfliktu?

Pro odpověď si zajdeme k Bloombergu:

Podpořte Reformy.cz nákupem praktického letního trička z eshop.reformy.cz

Putin se snažil nalákat Ukrajinu a jejích více než 40 milionů lidí do aliance k budování obchodního bloku soupeřícího s EU. Janukovič prosazoval užší vazby s touto celní unií a před svým svržením v únoru vycouval i z asociační dohody s EU. Jeho nástupce president Petro Porošenko ale dohodu s tím blokem 28 národů v červnu podepsal.

Rusko se nemůže stavět proti US agresi samotné a musí vytvořit ke kontrole této „agrese protiválečnou koalici,“ řekl Glazjev.

„Smysl těch sérií regionálních válek organizovaných Američany, zvláště dnešní katastrofa na Ukrajině, se točí kolem zabezpečení kontroly nad celou severní Eurasií,“ k posílení, „jejich pozic proti Číně,“ řekl Glazjev. „Tímto způsobe se US vojska a oligarchové pokouší udržovat si vůdcovství v globální konkurenci s Čínou.“

Toto úsilí jim vybuchuje do tváře, řekl Glazjev, který mluvil ještě před tím kolem odvetných kroků oznámených včera, které na jeden rok zakazují potravinářské a zemědělské produkty z US, EU, Norska, Kanady a Austrálie. Tato US vedená „ekonomická válka“ proti Rusku se od nich odráží tak, že je to EU, kdo zaplatí největší nálady tohoto konfliktu, řekl.

Tento obchodní blok se chystá ztratit asi 1 bilion euro ($1,3 bilionů) a odhaduje se, že to přinese i možné bankroty několika evropských bank a společností smetených poté, co se jim zpřetrhaly finanční a ekonomické vazby. Energetická krize v Evropě přinese prudký poskok cen a ztrátu konkurenceschopnosti evropských produktů. Mezi tím to prázdno vyklizené odchodem evropských rivalů z ruského trhu zaplní Turci, Číňané a východoasijské národy.

Tento výpadek bude samotné Německo stát 250 miliard euro, ty tři baltické státy však dotlačí na pokraj „ekonomické katastrofy,“ řekl. Litva a Lotyšsko přijdou o polovinu ekvivalentu svého celkového ekonomického produktu, a náklady pro Estonsko budou o 50 procent vyšší, než je jejich hrubý domácí produkt, řekl Glazjev.

Kde v tom zůstává Rusko?

„Úkol č. 1 je zablokovat tyto hrozby ekonomické bezpečnosti, které nyní přichází z US, neutralizovat je redukcí závislosti na těch našich vnějších ekonomických aktivitách, které jsou vystaveny na milost a nemilost americkým politikům, jejichž agresivita ohrožuje celý svět,“ řekl.

Glazjev dochází k závěru:

Rusko by se od nich podle Glazjeva mělo dále izolovat opuštěním používání US dolarů jako rezervní měny. Rusko, jehož mezinárodní rezervy jsou páté největší na světě, potřebuje diverzifikovat své držby rezerv včetně čínských yuanů, indických rupií a brazilských reálů. „Pokud nějaká země aspiruje na status rezervní měny, tak by se měla řádně chovat, u dolaru tomu tak dnes ale není,“ řekl Glazjev.

A takhle vidí Putin svět. De-eskalace? S tím hodně štěstí.

Zdroj: zerohedge.com

Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments