Švýcarsko pořádá referendum k pokusu EU omezit tradiční zbraňová práva

POLITIKA, Světová

GENEVA (AP) – Švýcarští voliči vhazují své hlasy v referendu, aby rozhodli, zda zavést nové restrikce na zbraně a zařadit se tak do linie s švýcarskými partnery v evropské bezvízové cestovní zóně, kde jsou po extremistických útocích v té pokrokovější Evropě zbraňová pravidla už přitvrzena.

Návrhy by vyžadovaly pravidelný výcvik v používání střelných zbraní, speciální povolení k držení některých poloautomatických zbraní a uvádění sériových čísel na hlavní části některých zbraní, aby je to pomohlo vystopovat.

Přívrženci, k nimž patří i švýcarský parlament a výkonná moc, říkají, že podobná pravidla Evropská unie přijala po smrtonosných útocích extremistů ve Francii a jejich zapotřebí, aby se zajistila silná policejní spolupráce a ekonomické vazby se švýcarskými partnery v Schengenské zóně Evropy s bezvízovým stykem.

Švýcarsko sice v Schengenské zóně je, ale k těm 28 zemím EU nepatří.

Tato záležitost předložená švýcarskému referendu, která se pravidelně pořádají, aby poskytla voličům možnost přímo mluvit do politických rozhodnutí, vyvolala v této zemi hrdé na svou tradici vlastnictví zbraní a sportovní střelby, kde si veteráni po povinné vojenské službě pro muže mohou nechat své služební zbraně i po skončení služby, vyvolala silné vášně.

Odpůrci těchto opatření tvrdí, že to sotva zastaví terorismus. Říkají, že to bude jen razie na řádné zákonné vlastníky zbraní a úder toho, co vnímají jako poslední z těch diktátů Bruselu vnucovaných této bohaté alpské zemi.

Ale asi dvě třetiny respondentů v posledních průzkumech k této záležitosti tvrdí, že ta opatření podporují.

Švýcarsko na rozdíl od Francie, Belgie, Británie a Německa nebylo v posledních letech postiženo významným extremistickým útokem, po němž by zůstala spousta mrtvých.

STEFAN WERMUTH/AFP/Getty Images

BREITBART LONDON

19 May 2019

Konec formuláře

Zdroj: https://www.breitbart.com/europe/2019/05/19/swiss-vote-referendum-eu-attempt-restrict-traditional-gun-rights/

 

5 1 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments