Švýcaři projednávají projekt zavedení zlatého franku a bojují za svoje zlaté rezervy

Nezařazené
foto Lukas Reimann národní rada (SVP) je dalším hostem Klubu Reformy.cz

Švýcarský parlament v úterý přistoupil k projednávání projektu zavedení v zemi paralelní peněžní jednotky, zlatého franku. Oznámila to dnes agentura Bloomberg.

Podle návrhu bude jedna zlatá mince stát pět franků, které jsou dnes v oběhu, nebo 5,3 USD. Papírový švýcarský frank při tom zůstane oficiální měnou konfederace.

Iniciativa zavést zlatý frank patří největší politické straně v zemi Schweizerishe Volkspartai (SVP), která se ve své politice drží hesel pravicového populismu. Zamýšlená zlatá měna má švýcarskou ekonomiku ochránit před finanční krizí, kterou trpí země eurozóny.

Vyšlo: Hlas Ruska

Podobný švýcarský projekt je “Zlatá iniciativa” její předseda a člen národní rady Švýcarska Lukas Reimann (SVP) bude příštím hostem Klubu Reformy.cz. Lukas byl také jedním z přednášejících na protestu proti setkání skupiny Bilderberg minulý rok ve Švýcarsku (naše reportáž). Nasleduje překlad textu iniciativy:

Rettet unser Schweizer Gold (zachraňte naše švýcarské zlato)

Postfach 23, 8416 Flaach

Telefon 0041 (0)52 301 31 00, Fax 0041 (0)52 301 31 03, Email: info@goldinitiative.ch

Bern / Switzerland: Tisková konference, 20. září 2011

“Gold Initiative”: Švýcarská iniciativa k zajištění zlatých rezerv Švýcarské národní banky.

Luzi Stamm, člen švýcarského parlamentu, Baden ‐ Switzerland

luzi.stamm@parl.ch; 0041 (0)79 307 92 44

Čtyři členové švýcarského parlamentu dnes prezentovali “Gold Initiative” za účelem zajištění zlatých rezerv Švýcarské národní banky. V následujících měsících bude cílem komise této iniciativy posbírat 100 000 podpisů mezi obyvateli Švýcarska. Švýcaři poté budou moci hlasovat o podnětu, který stanoví:

‐ Zlato švýcarské národní banky musí být uloženo fyzicky ve Švýcarsku.
‐ Švýcarská národní banka nemá právo prodávat své zlaté rezervy.
‐ Švýcarská národní banka musí mít alespoň dvacet procent (20 %) ze svých aktiv ve zlatě.

Centrální banky Spojených států (Fed) a Evropské unie (ECB) de facto devalvují svoje vlastní měny tím, že tisknou obrovské množství dolarů a eur – takévéto kroky jsou s největší pravděpodobností nezodpovědné. Tyto akce také silně ovlivňují Švýcarskou národní banku, protože švýcarskému franku hrozí devalvace.

Před více jak 10 lety byly zlaté rezervy Švýcarské národní banky z historických důvodů považovány za “majetek Švýcarských občanů”, který nemohl být prodán. Ale v posledním desetiletí Švýcarská národní banka změnila svoji politiku a prodala více jak 50 procent svých zlatých rezerv. V posledních dvou letech se tak do značné míry dělo za účelem nákupu cizích měn.

Autoři této iniciativy věří, že prodej zlata byla veliká chyba. Centrální banka ani politici by neměli mít právo na prodej “lidového majetku”. Pokud by byla iniciativa přijata, byly by švýcarské franky částečně kryty zlatem. Švýcarská národní banka by navíc byla přinucena odhalit místo, kde uchovává své zlaté rezervy.

Je jistě rozumné, že transparentnost, určité procento fyzického zlata a zlatem podpořená měna, která neztrácí na hodnotě, jsou principy, které by měly následovat všechny centrální banky po celém světě. V tomto by Švýcarská národní banka měla sloužit jako příklad pro ostatní.

Nationalrat Luzi Stamm

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
40 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments