Svobodní: Zrušíme 26 úřadů: 1. Česká exportní banka

Nezařazené

Status:

ČEB je exportní bankou pověřenou poskytovat financování vývozu se státní podporou v souladu s podmínkami upravenými zákonem č. 58/1995 Sb. o pojišťování a financování vývozu se státní podporou. Ve smyslu tohoto zákona stát ručí za závazky ČEB ze splácení finančních zdrojů získaných ČEB i za závazky z operací ČEB na finančních trzích.

Rozpočet:

636 000 000 (dotace)

Z toho na platy:

234 000 000 (z toho představenstvo 26 mil. Kč)

Počet zaměstnanců:

174

Hospodaření:

V roce 2012 vykázala banka zisk 83 milionů korun, jenomže do svých výnosů si počítá i státní dotaci ve výši 636 mil. Kč. Bez této dotace by byla ve ztrátě 553 mil. Kč, přičemž její provozní náklady se vyšplhaly na 428 mil. Kč. Dluhy České exportní banky v podobě vydaných dluhopisů činí od jejího vzniku v roce 1995 celkem 68 miliard korun. Znehodnocené úvěry za rok 2012 činí 5,3 miliardy Kč.

Činnost

Česká exportní banka je státem vlastněná instituce, která poskytuje úvěry firmám určené na potenciálně ztrátové investice českých firem v zahraničí a na potenciálně ztrátový vývoz výrobků českých firem do zahraničí, do zemí jako je Bělorusko, Ázerbájdžán, Gruzie, Černá hora, Mongolsko a Uganda (ale i USA). Její poslání je motivováno ideologií, podle které je dobré z peněz daňových poplatníků dotovat export i za cenu ztráty.

Hodnocení

Není správné, aby vývozci přenášeli své ztráty na daňové poplatníky. Chtějí-li firmy exportovat nebo investovat do rizikových oblastí a nemají-li na to vlastní kapitál, nechť si sjednají půjčky u komerčních bank za tržních podmínek, kde úrok odpovídá riziku.

Verdikt

Česká exportní banka by měla být zrušena, aby bylo zabráněno dalším ztrátám. 174 zaměstnanců se jistě snadno uplatní v soukromém bankovním sektoru, daňoví poplatníci ušetří stovky miliónů ročně a stát přestane nesmyslně podporovat ztrátový export.

Vyšlo na svobodni.cz

Sdílejte přátelům

12
Komentujte

0 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na