Dokázali byste vyrovnat rozpočet?

Nezařazené

Také jste viděli ten billboard? Petr Nečas, předseda vlády a ODS říká „Nedovolíme zadlužovat stát, ani obce“. Ten stejný Petr Nečas předkládá jménem vlády Poslanecké sněmovně rozpočet s deficitem 135 miliard. Poslanci koalice se tedy chystají zvednutím rukou zadlužit příští rok tuto zemi o dalších 135 miliard. Po loňsku je to druhý nejhorší rozpočet v dějinách České republiky. Celkový dluh veřejných financí má vzrůst z 1411,7 mld Kč (38,4 % HDP) na 1547,9 mld Kč (40,6 % HDP).

Vadí mi dvě věci. Jednak to lhaní a jednak neschopnost rozpočet vyrovnat.

Říkejte lidem pravdu

Měli dát na billboard „Zadlužíme zemi příští rok o dalších 135 miliard“ To by bylo férové. Vadí mi ten orwellovskýdoublespeak: Pravda je Lež. Dluh je Úspora.

O šetření se jen mluví. Dokonce i počet zaměstnanců na samotném Úřadu vlády má podle návrhu narůst z 509 na 524. Počet byrokratů na „čerpání dotací EU“ stoupne o 2232 lidí.

Rozpočet přitom vyrovnat mohli. Ani ten Kocábův úřad nezrušili a nedivil bych se, jestli rezignovaný Kocáb někde ve vládním sektoru dál nepůsobí – pouze někde méně na očích. Žádný zákon, který by šetřil peníze daňových poplatníků, do Sněmovny nepředložili.

Rozpočet vyrovnat lze

Že rozpočet vyrovnat lze, jsem psal již dříve. Nyní si to může po svém zkusit každý v internetové aplikaci „Snižte schodek státního rozpočtu“. Jde to, ne že ne.

Vyzývám Petra Nečase, a všechny jeho poslance, aby dodrželi svůj aktuální volební slib „Nedovolíme zadlužovat stát“ – vraťte návrh státního rozpočtu vládě k přepracování. Ať vám předloží návrh rozpočtu, který bude vyrovnaný. Slibujete to voličům na billboardech.

Petr Mach je ekonom a předseda Strany svobodných občanů.

kam dál:

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
126 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments