Svobodní představili model rovného důchodu

Nezařazené

Svobodní na tiskové konferenci v Praze představili vlastní koncept penzijní reformy.

„ Koncept Svobodných není nový. Ekonom Petr Mach jej počítal již v roce 2004 jako člen tzv. Bezděkovy komise, koncept dlouhodobě obhajoval v Centru pro ekonomiku a politiku a obhajuje jej i prezident Václav Klaus“, uvedl místopředseda Svobodných Jaroslav Bachora.

Předseda Petr Mach představil detaily důchodové reformy Svobodných.

Systém spočívá v tom, že poplatníci, kteří se rozhodnou vyvázat se ze stávajícího průběžného systému, budou nově platit do průběžného systému na starobní důchody 22 % ze mzdy jen do výše 2/3 průměrné mzdy, tedy max. 3520 korun (vychází-li průměrná mzda na 24 000 Kč). Ušetří tak 22 % ze mzdy nad tímto stropem, které budou moci použít dle vlastního uvážení – ať již ke spoření ve fondech, k nákupu nemovitosti, či k výchově dětí. Stát lidem bude garantovat základní důchod ve výši 30 % průměrné mzdy. O nadstandard se každý postará sám. Výpadek v průběžném systému Svobodní chtějí financovat z výnosů státních aktiv včetně devizových rezerv.

„ Nečasovsko-Kalouskovská reforma jen zvyšuje míru státního přerozdělování, tím, že zvyšuje DPH a omezuje svobodu volby a tím, že zakazuje vystoupení z fondů, jakmile do nich člověk jednou vstoupíAž se Svobodní dostanou do vlády, jsou připraveni umožnit dobrovolné vystoupení z důchodových fondů, aniž by se poplatník musel vrátit do průběžného systému. Umožníme vystoupit ze stávajícího důchodového systému všem bez podmínky spoření ve fondech,“ uvedl Mach.

„ Důchodový koncept Svobodných navíc plně vyhovuje požadavkům Ústavního soudu a zajišťuje základní standard pro každého. Přitom otevírá svobodu volby pro všechny, kdo si budou nad rámec státního důchodu spořit na stáří dobrovolně.

Tiskové konference se zúčastnil i Milan Vodička, kandidát Svobodných do Senátu na Kladensku, jehož hlavním programovým heslem je „důchodová reforma bez zvyšování daní“.

„ Koncept rovného důchodu prosazovaný Stranou svobodných občanů je jediný seriozně zpracovaný koncept důchodové reformy,“ uvedl místopředseda Svobodných Radim Smetka.

Podrobnosti:

1) Podrobný koncept reformy Svobodných představený na tiskové konferenci v Praze 11.3.2011:https://www.svobodni.cz/files/docs/2011-Duchodova-reforma-Svobodnych.pdf

2) Politický program Svobodných k důchodům

Petr Mach
www.svobodni.cz
11.3.2011

Kam dál:

Sdílejte přátelům

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
84 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments