Svobodní chtějí zrušit šest daní

Nezařazené


Daně jsou škodlivé

Svobodní jsou přesvědčeni o škodlivosti daní. Peníze mají utrácet lidé, kteří si je vydělali, nemají za lidi rozhodovat úředníci a politici. Svobodní prosazují zásadní omezení státního přerozdělování, aby daně mohly významně klesnout na úroveň vyspělých zemí s nejnižší mírou zdanění.

Zrušení sedmi daní

Svobodní v první řadě prosazují zrušení těch daní, které jsou nejneefektivnější.  Stát vybírá několik daní, jejichž výběr stojí státní aparát a poplatníky více, než kolik se vybere. Svobodní proto požadují zrušení těchto daní – jejich zrušení přinese daňovým poplatníkům miliardy korun k dobru a státu neubere fiskální výnos.

Svobodní prosazují zrušení těchto sedmi daní: daně dědické, daně darovací, daně z převodu nemovitosti, daně silniční, daně z plynu, daně z elektřiny a daně z uhlí. Tyto daně nejenže stojí více, než kolik vyberou, představují navíc neospravedlnitené dvojí zdanění. Uhlí, elektřina i plyn jsou již zatíženy daní z přidané hodnoty, daně dědická, darovací a z převodu nemovitosti opakovaně zdaňují hodnoty, které byly nakoupeny ze zdaněného příjmu a z jejichž nákupu byla zaplacena daň z přidané hodnoty. Zrušení těchto daní přinese daňovým poplatníkům 18 miliard korun ročně k dobru.

Zrušení daně z příjmu fyzických osob

Dlouhodobým cílem Svobodných je zrušení Daně z příjmu fyzických osob pro zaměstnance i živnostníky. V  České republice existuje nesystémově trojí zdanění téhož příjmu – daní z příjmu fyzických osob, zdravotním pojištěním a sociálním pojištěním. Zrušením daně z příjmu fyzických osob se tedy neruší zdanění příjmů jako takové. Odstraní se pouze neefektivní dvojí zdanění příjmu. Navíc, všichni lidé mají příjem opakovaně zdaňován daní z přidané hodnoty, když svůj příjem utrácí.

Zrušení daně z příjmu fyzických osob bude doprovázeno zásadním omezením státních dotací. Svobodní nechtějí dotovat ani spoření, ani zateplování, ani rekonstrukce penzionů.

Zrušení daně z příjmu nelze realizovat nyní, v době gigantického rozpočtového deficitu. Vyrovnání státního rozpočtu je prioritou, až bude vyrovnán rozpočet, bude možné zrušit daň z příjmu.

Daňová konkurence

Pro svobodné je konkurence zdravá nejen na trhu mezi výrobci, ale i mezi státy, pokud jde o zdaňování a poskytování veřejných statků. Svobodní proto nesouhlasí s omezováním daňové konkurence. Naopak chtějí daňové konkurenci vyjít vstříc a těžit z jejích výhod. Nastavením daně z benzínu a nafty pod úrovní minimálních sazeb v EU způsobí, že u nás budou nakupovat benzín a tedy i platit daň poplatníci z jiných států. Naši nižší dani tak vydělají nejen naši a občané a turisté, ale i český státní rozpočet.

Více o daňové politice v programu Svobodných:

http://www.svobodni.cz/9-program/64-politicky-program-pro-parlamentni-volby/

Sdílejte přátelům

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
41 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments