Švédský ministr spravedlnosti označil kampaň populistů do EU za ‚oživení Goebbelsova ducha‘

Evropská Unie, POLITIKA

Švédský ministr spravedlnosti a migrace Morgan Johansson ze Sociální demokracie označil plakátovou volební kampaň Švédských demokratů do Evropského parlamentu za oživení „ducha“ bývalého šéfa nacistické propagandy Josefa Goebbelse.

Populističtí Švédští demokraté (SD) spustili tento týden svoji novou kampaň ve stanicích metra v podobě sérií plakátů, které obsahují v hlavičce staré německé říšské vlaječky s černým, bílým a rudým pruhem spolu s nápisem: „To není poprvé, kdy tito Socani pomohli Německu převzít vládu nad Evropou,“ hlásí švédský vysílač SVT.

Ministr Johansson na Twitteru projevil své pohoršení nad touto kampaní, kdy říká, že SD „se v duchu Goebbelse dopouští čistého falšování historie. Když ze sebe Hitler udělal v roce 1933 v Německu diktátora, tak tou stranou, co hlasovala proti němu, byla právě Sociální demokracie.“

„Tisíce Sociálních demokratů a odborářů byly vyhnány do exilu nebo zabiti v nacistických koncentračních táborech,“ dodal.

Ač Johansson mluvil o Sociálních demokratech v Německu, tak historie Sociálních demokratů ve Švédsku a jejich vztah k nacistickému režimu byl hodně odlišný. Sociální demokraté také v období od roku 1934 až 1976 provozovali politiku rasové čistoty – eugeniku, tedy zastávali víru podobnou jako nacistický režim, kdy byla za to později vláda nucena oběti odškodnit.

Švédsko za Druhé světové války zůstalo pod vedením Sociálních demokratů neutrální zemí, ač mnoho Židů jako z nacisty okupovaného Dánska, tak z Norska do Švédska uprchlo.

Také Židovská mládežnická liga ve Švédsku na tento plakát SD reagovala negativně, když o tom řekli, že „to je využívání holocaustu k politickým účelům.“

Avšak vůdce skupiny za Švédské demokraty Mattias Karlsson tuto kampaň hájil tvrzením: „Chceme vyvolat debatu o směřování vývoje v EU a je přeci do očí bijící, že Německo s Francií touží vybudovat novou říši na úkor národních států.“

Přes všechnu tu kritiku na jejich hlavy Švédským demokratům stejně před volbami tento měsíc prudce roste jejich voličská základna, kdy některé průzkumy ukazují, že asi své výsledky oproti předchozím volbám do Europarlamentu zdvojnásobí.

JOHN MACDOUGALL/AFP/Getty Images

CHRIS TOMLINSON

15 May 2019

Twitter Ads info and privacy

Zdroj: https://www.breitbart.com/europe/2019/05/15/swedish-justice-minister-labels-populist-eu-campaign-spirit-of-goebbels/

 

Sdílejte přátelům

Komentujte

  Subscribe  
Upozornit na