Švédská vláda chce zakázat vikingské symboly, o nichž tvrdí, že „zakládají skutkovou podstatu podněcování k nenávisti“

Evropská Unie, NEJZAJÍMAVĚJŠÍ NOVINKY, POLITIKA

Švédská vláda se pokouší mimo zákon postavit určité runy z runové abecedy a to samé i s řadou starých severských skandinávských symbolů.

Oficiálním důvodem k zákazu oněch run je to, že některých z nich za druhé světové války používali nacisté, např. runu Odal, která znamená O a runu Tyr/Tiwaz znamenající T.

Za touto iniciativou je údajně sociálnědemokratický ministr spravedlnosti Morgan Johansson.

Podle tohoto návrhu mají být jakožto podněcování k nenávisti zakázány i staré severské symboly a šperky. Mezi ně patří ji Mjolnir, tj. kladivo severského boha Thora, uzel Valkntutův/Odinův a Vegvisir.

Pravdou však je, že runy jsou 1200 let staré a s nacisty nemají absolutně nic společného.

Pro mnohé Švédy jsou runy velkou částí jejich náboženství Asatru a pro řadu z nich mají prostě jen ohromný historický význam.

Definice rasismu ve Švédsku obsahuje rovněž všechny druhy útlaku proti nějakému náboženství jakožto rasistické.

Což znamená, že zakázat runy je rasistické a v rozporu se švédskými zákony. Vláda se však teď předkřesťanské dědictví této země, její dávné náboženství, kulturu a umění rozhodla zakázat.

Zakázat runy, protože je používali nacisté, je přesně to samé jako zakázat křesťanský kříž, protože ho používal Ku Klux Klan nebo byl použit při křížových výpravách, nebo zakázat arabská písmena, která používají vojáci Islámského státu, IS/ISIS nebo Al-Kaiídy.

V komunitě Asa, která organizuje lidi vyznávající Asatru nebo se zájmem o Staroseverské kulturní dědictví to vyvolalo ohromné pobouření, když ti v tom vidí restrikce, které mj. znamenají dušení náboženské svobody.

V pátek 24. května byla kvůli tomu spuštěna petice a manifestace na protest proti tomuto návrhu proběhne před parlamentem ve Stockholmu.

V poslední době zájem o Staroseverské tradice silně roste, jak mezi Švédy, tak i v zahraničí a patří k tomu televizní seriály jako Vikingové, Poslední království a Hra o trůny.

By Emma R. 23 May 2019

Kdybyste si mysleli, že takovéto sociálně demokratické pokrokové počínání je výsadou jen takových zemí, kde naše zítra znamená jejich už včera, jako je Švédsko, tak se mýlíte, i my se snažíme takové země dohánět a naše sluníčka na tom usilovně pracují, viz tento článek:

Další nacistická pokladní v Penny! Proč si obchodní řetězce nedávají pozor na to, jaké zaměstnance nabírají?

Zdroj: https://voiceofeurope.com/2019/05/swedish-government-wants-to-ban-ancient-viking-symbols-claiming-they-constitute-incitement-to-hatred/

 

0 0 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
11 měsíců před

Mně se to zdá jako hoax, to snad není možné, ne?! Sám nosím vikingské prsteny a podobné věci se severskými symboly. Nepustí mě pak do Švédska?