Studenti za svobodu: Libertariáni ‚změny režimu‘

Nezařazené

Daniel McAdams
Ron Paul Institute
December 27, 2014

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

Studenti za svobodu se do toho zase pouští, mainstreamová úchylnost s bezhlavou zběsilostí. Ač je mezi libertariány obecně přijímaným principem, že zapojení státu do operací změn režimů v zámoří je jeho protikladem, tak existují takoví, kteří tvrdí, že US vládou financované změny režimů představují ve skutečnosti docela libertariánské ideje.

A tak když přijde na čísla, tak pět ze seznamu „10 vrcholných libertariánských momentů v roce 2014“ od Studentů za svobodu (SFL) jsou operace změn režimů, které vděčí za svou organizaci a financování vládě Spojených států. Člověk se ale může ptát, jak by mohla být rozhodně ne-libertariánská US vláda šiřitelem svobody v zahraničí. Zodpovědět to vyžaduje dost filosofického eskamotérství, ale dobře financovaní Studenti za svobodu jsou už dlouhodobými zastánci takovéto akrobacie.

Takže protesty a změny režimů ve Venezuele, na Ukrajině a v Hong Kongu patří na seznam vrcholných deseti libertariánských událostí roku 2014, ač Studenti přiznávají, že „některé z těchto frakcí a jejich požadavků mají k libertariánství daleko.“ To poslední by mohlo tak trochu referovat o pro přívržence změn režimu mírně trapné povaze měničů režimu na místech jako je Ukrajiny.

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

To, že se US vláda už roky zapojovala od operací za změnu režimu ve Venezuele, je bez jakékoliv debaty. Jak je to od US vlády libertariánské předpokládat, že ona rozhodne, kdo by to měl vést 2 000 mil od ní v Caracasu? Jak je to libertariánské vzít lidem právo rozhodnout se sami, jak chtějí, aby se jim vládlo?

Jak je to od US vlády libertariánské, když během let utratila pět miliard dolarů (víte těch věcí, co vám ukradli přes zdanění) k manipulaci vnitřní politiky a financování změny režimu na Ukrajině, jak to přiznala US náměstkyně ministra zahraničí Victoria Nuland? Jak je to libertariánské pro US činitele, když konspiruje s US velvyslancem o tom, jak by US mohly „zbastlit“ na Ukrajině novou vládu, až bude ta legální svržena?

Jak je to byť i vzdáleně libertariánské, když US vládou financovaná National Endowment for Democracy štědře financuje protestní hnutí v Hong Kongu?

To přeci není ani za nehet anti-libertariánské, když budeme o ohromné a přerostlé US vládě, která v tom s nějakou úspěšností dělá jen málo doma, něco takového předpokládat během toho, jak brázdí světem ve snaze ruinovat režimy, s nimiž nesouhlasí? US vláda, o níž většina libertariánů v pohodě přizná, že ona je doma pravým opakem prosazování svobod, je náhle čistá a bílá jak padlý sníh, když přijde na prosazování libertariánství v zahraničí? Řekněte nám Studenti za svobodu, jak to funguje?

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

Poznámka překladatele: tak už tu v našem post-moderním světě máme neo-liberalismus, neo-konzervatismus, snad i neo-humanismus vyznačující se nadšením pro humanitární bombardování, a teď se do seznamu dopište neo-libertariánství.

Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček

Zdroj: prisonplanet.com

Čtěte také:

Sdílejte přátelům

108
Komentujte

0 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na