Stávkami otřesené Finsko jmenuje nejmladší ministerskou předsedkyni na světě, co zemí hne ještě víc doleva

Evropská Unie, POLITIKA

Sanna Marin z finské levicové Sociálně demokratické strany se stane příští ministerskou předsedkyní řídce osídlené severské země – Finska – a stane se tak nejmladší úřadující šéfovou vlády na světě.

Vystoupením na post premiérky kulminoval vzestup Marin ve finské politice, když tato 34letá politička během necelých deseti let vyrostla z místní starostky na poslankyni parlamentu, ministryni dopravy a teď už šéfovou vlády.

Finský vysílač YLE hlásí, Marin, která své kolegy ve straně oslovuje jako „soudruhy“, posune tuto už levicovou vládu ještě víc doleva a představuje „rudo-zelenou a liberální ideologii.“

Teď bude Marin potvrzena jako ministerská předsedkyně a během pár dnů se stane vůdkyně finské vlády skládající se s čím dál roztříštěnější levicově zelené koalice pěti mrňavých stran. Nová vláda se soustředí na „obnovu důvěry“ po sérii skandálů a stávek a bude se skládat z Marininích Sociálních demokratů, Levicové aliance, Zelené ligy, Centristické strany a levicově liberální strany, které ve Finsku zastupuje zájmy švédsky mluvící menšiny.

Marin nejenže bude nejmladší šéfovou vlády na světě, ale také bude nejmladším vůdcem Finska všech dob a třetí ženou ministerskou předsedkyní. Ovšem ve Finsku jsou zrovna všechny strany vládní koalice vedené ženami.

Odcházející ministerský předseda, bývalý odborářský vůdce Antti Rine, byl z úřadu vyhozen minulý týden, kdy prohrál hlasování o důvěře ve své vůdcovství. Obvinili ho, že mizerně vyřídil spor o platy na finské národní poště. Jeho vláda byla jen šest měsíců stará, když ji zformoval po kolapsu předchozí centro-pravicové koaliční vlády kvůli neúspěchu programu veřejných reforem včetně zlepšení poskytování zdravotní péče spolu se snížením vládního rozpočtu.

Reuters hlásí, že Finsko se potýká s novou vlnou stávek, které začínají dneska, při nichž největší továrny zastavují výrobu, což je v návaznosti na stávku poštovních služeb a na stávky ze sympatií k nim v dalších průmyslech z posledních měsíců.

Marinini Sociální demokraté dělali titulky minulý měsíc, když jednoho jejich politika chytili, že zinscenoval falešný rasistický incident, kdy kecal, že mu nadávali, že má „jít zpátky do Somálska.“ Později to ale vysvětlil, že sice opravdu lhal a vytvořil hoax, ale jen proto, že byl spravedlivě „rozhněvaný“ a chtěl tak reagovat na něco „skutečného“ ve společnosti.

Ač momentálně Finsku vládne koalice spolupracujících maličkých levicových stran, tak v současnosti je na vrcholu průzkumů jako nejpopulárnější finská strana Unie pravých Finů (Perussuomalaiset) stavících se proti masové migraci a proti Evropské unii, která se těší podpoře téměř čtvrtiny národa a má jasný desetibodový náskok před daleko menšími, ale vládnoucími Sociálními demokraty.

Ač mají Praví Finové jako jednotlivá finská strana nejširší podporu, nejsou pořád schopni sestavit národní vládu, protože jim chybí síť dalších menších stran, se kterými by mohli udělat vládní koalici, jako to dělají Sociální demokraté s jejich centristickými a zelenými spojenci.

Getty Images

OLIVER JJ LANE

9 Dec 2019

Zdroj: https://www.breitbart.com/europe/2019/12/09/strike-hit-finland-appoints-worlds-youngest-prime-minister-moves-further-left/

0 0 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments