Šéfová EU vyzývá, aby hranice zůstaly během epidemie koronaviru, otevřené

EKONOMIKA, Evropská Unie

Předsedkyně Evropské komise vyzvala, aby hranice zůstaly uvnitř zóny volného pohybu EU otevřené i během epidemie COVID-19, jelikož země po celém bloku zavádí pohraniční kontroly.

V neděli naléhala Ursula von der Leyen na státy Evropské unie, aby ponechaly své hranice otevřené, aby bylo možno převážet zdravotní dodávky do zemí nejpostiženějších koronavirem.

„Toto je okamžik krize a je nejvyšší důležitostí udržet náš vnitřní trh v chodu,“ řekla von der Leyen na videu na sociálních médiích.

„Nezačneme-li jednat okamžitě, začnou mít obchody problémy s doplňování skladů určitých produktů přicházejících odjinud z Jednotného trhu,“ řekla s dodatkem: „Ochrana lidského zdraví by neměla blokovat dostupnost zboží a důležitého personálu k pacientům, zdravotnímu systému, továrnám a obchodům.“

„Jen si představte, kdybychom zvedli výrobu zdravotních pomůcek a továrny nemohli včas dostat součásti, tisíce řidičů autobusů a náklaďáků váznou na parkovištích na vnitřních hranicích, čímž vytváří větší zdravotní riziko a rozvrací naše zásobovací řetězce,“ varovala.

Předsedkyně komise EU rovněž vyzvala k zavedení kontroly exportu na zdravotní pomůcky, aby se zabránilo jejich prodeji mimo EU, přičemž tlačila na členské státy, aby přestaly s restrikcemi exportu na zdravotní dodávky uvnitř bloku.

„Potřebujeme si pomáhat jeden druhému. Větší výrobou a udržováním toho v Evropské unii a vzájemným sdílením můžeme ochránit zdraví svých pracovníků a pacientů a lokalizovat šíření toho viru,“ řekla von der Leyen.

Minulý týden Evropská unie kritizovala prezidenta Donalda Trumpa za omezení cestování z Schengenské zóny bezvízového pohybu tohoto bloku, kdy uvedla: „Koronavirus je globální krize, ta se neomezuje na žádný kontinent a vyžaduje spíš spolupráci než jednostranné akce.“

„Evropská unie nesouhlasí se skutečností, že rozhodnutí USA zavést zákaz cestování bylo přijato jednostranně a bez konzultací,“ dodalo prohlášení.

Trump řekl, že zákaz cestování byl nutný, protože ohledně koronaviru EU zanedbala zavedení „prevence a omezení cest z Číny a z dalších ohrožených zón.“

Od té doby, kdy USA zákaz cestování zavedly, přidaly se k nim země z celé Evropy a omezily cestování a zavedly pohraniční kontroly. V pondělí své hranice se sousedními zeměmi uzavřelo i Německo.

Další země EU včetně Dánská, České republiky, Portugalska, Polska a Rakouska také v reakci na virus zavedlo pohraniční kontroly.

Odhadem 170 milionů lidí je v Evropské unii v současnosti pod uzávěrou, když se i Španělsko a Francie přidaly k Itálii a říkají občanům, aby zůstali doma, hlásí The Times.

Ministerský předseda Francie, Édouard Philippe přiznal, že původní reakce země na vypuknutí epidemie koronaviru bylo „aplikováno nekvalitně“, ovšem odmítl vyzvat, aby i jeho země hranice zavřela.

„Nejlepším způsobem zpomalení epidemie je držet se v odstupu od ostatních lidí… Musíme absolutně omezit své pohyby,“ řekl.

KURT ZINDULKA

16 Mar 2020

Zdroj: https://www.breitbart.com/europe/2020/03/16/eu-president-calls-for-borders-to-remain-open-during-coronavirus-outbreak/

0 0 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments