Salviniho podpora se vyrovnala s oběma levicovými vládnoucími stranami dohromady

Evropská Unie, POLITIKA

Strana Liga populistického italského senátora Matteo Salviniho má teď v průzkumech podporu jako obě levicové strany italské vládní koalice dohromady.

Průzkum SWG ukazuje, že Salvini a jeho Liga má 34,1 procenta hlasů, zatímco vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S) a levicově-establishmentová Demokratická strana (PD) se propadly na 16,8 a 17,5 procenta, hlásí noviny Il Giornale.

Zatímco výsledky Salviniho strany se blíží jejich rekordu, který získali v letošních volbách do Evropského parlamentu, tak se obě koaliční strany z různých důvodů propadají.

U Demokratické strany je část tohoto poklesu nejspíš důsledkem objevení strany Italia Viva vedené bývalým ministerským předsedou a vůdce PD Matteo Renzim, která už má asi šest procent.

Pět hvězd mezitím zažila konflikt kvůli novému rozpočtu vlády stejně jako spolčení s PD v posledních regionálních volbách v tradiční baště levice v Umbrii, kde spolu s PD zažili fiasko, zatímco Salviniho centro-pravicový kandidát lavinovitě zvítězil.

Centro-pravicová aliance Ligy s národně konzervativními Bratry Itálie (FdI) a s Forza Italia bývalého ministerského předsedy Silvia Berlusconiho by si podle průzkumu SWG získala pohodlnou většinu, kdy podpora FdI Giorgie Meloni narostla tak, že je kolem devíti procent.

Meloni, stejně jako Salvini, kritizovala tuto nepopulární koaliční vládu od jejího vzniku. Při demonstraci v září v Římě řekla: „Oni vědí, že páchají něco, co Italové nechtějí, a protože vědí, že nemohou při volbách zvítězit ve svobodné soutěži, tak si to ukradli. Jsou to zloději demokracie, zloději suverenity, zloději zlodějští.“

Mezitím se Salvini dostal na vrchol průzkumů i osobně. Stal se podle průzkumu zveřejněného v září nejvěrohodnějším politickým vůdcem země, takže získal 40 procentní důvěru, čímž překonal i průzkum z října.

PIERO CRUCIATTI/AFP/Getty

CHRIS TOMLINSON

6 Nov 2019

Zdroj: https://www.breitbart.com/europe/2019/11/06/poll-salvini-party-support-par-both-coalition-parties-combined/

Sdílejte přátelům

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments